Bovendien, ook al heeft de teek de bacterie bij zich dan nog is het lang niet altijd zo dat de ziekte bij een beet wordt overgedragen. Om het verhaal nog verder af te zwakken: niet iedereen die besmet is met de bacterie krijgt ook de ziekte. Je eigen afweersysteem kan in staat zijn om de ziekte met goed resultaat te onderdrukken. Dat om de indianenverhalen van de laatste jaren enigzins te relativeren. Maar toch is er reden om goed op te letten. De tekenbeetziekte kan knap vervelende gevolgen hebben. De symptonen van de lyme-desease zijn zeer divers en mede daar door zo moeilijk te herkennen. Vermoeidheid, grieperig gevoel, hoofdpijn, grieperig gevoel, hoofdpijn, keelpijn, koorts. In een later stadium kunnen neurologische klachten optreden en hartklachten, zoals heftig uitstralende pijn in arm of been, scheef gezicht, dubbel zien of zelfs het tijdelijk wegvallen van het gezichtsvermogen, neiging tot flauwvallen, hartritmestoornissen of zelfs hersenvlies ontsteking. Uiteindelijk kunnen er blijvende gewrichtsaandoenin gen ontstaan of loop- en oriëntatiestoornissen. Voorkomen Voorkomen is in alle gevallen beter dan genezen. Je moet dus proberen te voorkomen dat je door een teek wordt gebeten. De kans daarop bij ons werk is in de zomer niet denkbeeldig. Moet je veel tussen struiken en bomen werken, dan is het verstandig om dichte kleding te dragen, ook al is het misschien bloedheet. Dus lange mouwen, hemd in je broek, lange broek en de sokken over de pijpen heen. Ook iets op je hoofd dragen is verstandig. Vooral in de duinenstrook van Walcheren en Schouwen zul je alert moe ten zijn. Toch gebeten? Maar helemaal voorkomen kun je het nooit, of je moet in een ruimtepak willen werken. Konstateer je een teek, probeer hem dan zo snel mogelijk te verwijderen. Hoe sneller, hoe kleiner de kans op een infectie. Er zijn speciale pincetten in de handel om ze snel en doeltreffend te verwijderen. De huid ontsmetten met alcohol is belangrijk. Een goede tip is om de datum waarop je een tekenbeet hebt opgelopen te vermelden in je agenda zodat je dat steeds kunt terugvinden. Hou vervolgens de plaats van de beet in gaten. Drie tot dertig dagen na de beet verschijnt er een ringvormige, rode huiduitslag rondom de plaats van de beet. Dit is een teken van besmetting en daarmee kun je het beste direkt naar je huisarts stappen. Deze roodkleuring kan enkele weken aanhouden. Maar het is ook denkbaar dat je een beet niet eens opmerkt. Zo'n teek is immers niet groter dan een paar milimeters en de beet zelf zul je niet voelen. Hooguit ontstaat er wat jeuk. Na een dag werken in bos of ruigte doe je er goed aan jezelf op teken te onderzoeken. Zeker als je met ontbloot bovenlijf hebt gewerkt. Laat je rug door collega's onderzoeken. Geliefde plekjes voor de teek zijn de lies- en knieholten, in de nek of achter de oren. Ontstaan er op een gegeven moment onduidelijke gezond heidsklachten vergelijkbaar met het lijstje van hierboven, dan kun je je huisarts vragen of hij wil onderzoeken of het misschien de tekenbeetziekte is. Ter geruststelling, in alle gevallen, hoever de ziekte ook gevorderd is, steeds is een goede behandeling met anti biotica mogelijk. Er is maar zelden iemand aan de lyme-ziekte overleden. Peter Maas 17 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 10