Bomen snoeien? Ga zorgvuldig te werk! Een nieuwe brochure van de bomenstichting De bomenstichting biedt een aardige, kleurige brochure aan, geti teld: 'Boomverzorging, nieuwe informatie over de verzorging van uw bomen'. Daarin wordt uitgelegd hoe een boom groeit en hoe hij reageert op beschadiging, bijvoorbeeld door snoei. Er staat in hoe en wanneer je moet planten, snoeien en verzorgen. En wan neer het beter is een echte boomverzorger in te schakelen. In de serie Bomen heeft de Bomenstichting een folder Bomen snoeien, waarin met tekst en tekeningetjes wordt uitgelegd hoe je een boom snoeit. Bomen groeien vanzelf, behalve als ze ziek zijn of in de verkeerde omgeving staan. Soms groeien ze zo enthousiast dat de tuinbezitter er van schrikt. De boom gaat dan te veel licht wegnemen uit huis en tuin en de eigenaar grijpt de zaag. De één zal de hele boom omzagen, als de gemeente tenminste een kapvergunning geeft. Een ander zal de boom alleen willen snoeien om weer wat licht te krijgen. Een boom in de natuur hoeft niet gesnoeid te worden. Die zorgt er zelf voor dat overtollige takken afsterven en afvallen. De wonden die zo ontstaan zullen zelden inrotten, omdat ze al tijdens het afstervingsproces worden afgegrendeld. Alleen als bijvoorbeeld tijdens een storm een levende tak afbreekt, kan er een inrottende wond ontstaan. Een gezonde boom kan zo'n wond inwendig inkap selen en de schade beperkt houden, ook al gaat dat niet altijd goed. Wie graag wil snoeien moet zich dus realiseren dat dit voor de boom alleen maar schadelijk is. Als het dan toch moet, kunt u zich het beste aan een aantal regels houden. 18 1. Wie? U kunt een jonge boom met dunne takken zelf snoeien of het door een hovenier laten doen. Bij oudere bomen is het beter voor de boom en voor u zelf als u er een boomverzorger bij haalt. U moet zeker nooit met een motorzaag op een ladder aan het werk gaan, want dan vraagt u om ongelukken. 2. Wat? - Hoe dikker een tak, hoe groter de snoeiwond. Je ontkomt er niet altijd aan om dikke takken (meer dan 5 cm doorsnee) af te zagen, behalve als je de boom van jongs af aan begeleidt en steeds de nodige takken afzaagt, voor ze te dik worden. - Zaag takken nooit zomaar ergens halverwege af, maar altijd bij een vertakking of bij de stam. - Haal niet meer dan 20 van het kroonvolume weg. Daarna moet een boom een paar jaar bijkomen, voordat er weer ge snoeid mag worden. 19 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 11