Landschapsbeheer in het nieuws Nestbescherming voor weidevogels 3. Hoe? - Laat nooit een kapstokje staan, maar zaag of knip ook niet glad langs de stam. De stam vormt een soort kraag rond de voet van de tak en het is beter voor de boom als die takkraag wordt gespaard. Door vanuit de takoksel schuin naar beneden te zagen, zult u meestal goed zitten. Indien u twijfelt, vraag dan advies of hulp van een boomverzorger. - Als je een dikke tak zomaar afzaagt, scheurt hij vaak halverwege het zagen af en neemt een grote lap van de stam mee. Dit kunt u voorkomen door de tak eerst aan de onderkant in te zagen. Daarna het grootste deel van de tak afzagen, maar een stomp laten staan, en tenslotte die stomp afzagen. Het is wat meer werk, maar u voorkomt die enorme wonden. - Een wondafdekmiddel is wel netjes, maar niet echt nodig. 4. Wanneer? - Snoei nooit tijdens vorst en tijdens het uitlopen. - Zomersnoei is voor de meeste bomen het beste, maar in elk geval voor berk, paardekastanje, esdoorn, noot en geelhout (Cladrastis), want die gaan 'bloeden' als u ze in winter of voor jaar snoeit. 5. Tot slot Het onderhoud van volwassen bomen kunt u echt beter aan de professionele boomverzorger overlaten, want uw boom verdient deskundig onderhoud en u voorkomt ongelukken voor de boom en uzelf. De Bomenstichting beschikt over een lijst met boom- verzorgingsbedrijven, die op verzoek kosteloos wordt toegezon den. De bovengenoemde regels staan samengevat in de folder Bomen snoeien (f 3,50). De uitgebreidere brochure Boomverzorging kost 4,50. Bij gelijktijdige bestelling bespaart u porto en krijgt u folder, brochure en lijst van boomverzorgingsbedrijven voor 6,50 toege zonden. Bestellen door overmaking van het bedrag onder vermel ding van het gewenste artikel op onze girorekening nr. 2108755 t.n.v. de Bomenstichting, Oudegracht 201 bis, 3511 NG, Utrecht. 20 PZc 3 mti 21 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96 Gedeputeerde dn. G. de Kok (links) plaatst samen met een vrijwilliger de 'nestbesehermer' voor weidevogels, foto Dirit-J«n Gjeltema van onze verslaggever KAPELLE - De gortdroge grond maakte het niet eenvoudig. Maar na enig zwoe gen lukte het gedeputeerde dn G. de Kok (natuur- en landschap) toch: de spijlen van een heuse 'nestbeschermer' staken stevig In de kiel van een weiland In Ka- pelle. Met deze handeling opende h(j don derdag ofïlcieel het 'weidevogelbescher- mingsselzoen 1996* In Zeeland. De beschermen moeten ervoor zorgen dat de nesten van weidevogels niet worden vertrapt door koelen. Het 'project weide vogelbescherming* Is in *94 begonnen op Initiatief van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. In deze provincie zorgt de stichting Landschaps beheer Zeeland voor de uitvoering ervan. De aandacht gaat vooral uit naar de be scherming van weidevogels op het boe renland. „Daarom past het project In de trend van agrarisch natuurbeheer", zet De Kok gisteren. „En dat is goed voor het mi lieu, voor de natuur, voor de betrokken heid van de boeren en voor het Imago van de boeren." Het merendeel van de weidevogels - zoals de kievit, de scholekster en de grutto - broedt op het boerenland. De vogels wor den echter bedreigd, onder meer doordat steeds vroeger en massaler wordt ge maald. Ook andere werkzaamheden op het boerenland vallen steeds meer samen met de broedtijd van de vogels. Daardoor krijgen zU steeds minder kans om Jongen groot te brengen. Doel van het project is onder meer dat vrijwilligers in overleg met boeren de nes ten komen beschermen. Vorig Jaar waren zo'n veertien vrijwilligers en twintig be drijven In Zeeland b|J het project betrok ken. Dit Jaar Is begonnen met een cursus weidevogelbescherming, waaraan zowel boeren als vrijwilligers hebben meege daan. Het aantal deelnemers groeit: nu z(Jn er vijftig vrijwilligers op 35 bedrijven. De boerderij waar het seizoen gisteren werd geopend bijvoorbeeld Is van de fami lie Op 't Hof, die voor het eerst meedoet Het gaat dus goed met het aantal deelne mers. De nestbescherming Is nu dan ook al In volle gang, z(J het dat de meeste wei devogels later z|Jn begonnen met broeden. Reden hiervoor vormt voedselgebrek, ver oorzaakt door de kou van de afgelopen winter en de aanhoudende droogte.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 12