De Bongerds blijven Hoog! Met een stralende lentebloesem luiden duizenden nieuwe hoogstam- fruitbomen deze maand het einde in van de landelijke campagne 'Houd de Bongerds Hoog'. Sinds oktober vorig jaar hebben in het hele land honderden landei genaren nieuwe hoogstamfruitbomen aangeplant om dit bijzondere element voor het Nederlandse landschap te behouden. Alleen al in onze provincie werden zo'n 500 nieuwe bomen aangeplant en kregen ruim 400 bomen een uitgebreide onderhoudsbeurt. In heel Nederland zijn meer dan 4.500 bomen aangeplant en duizenden bomen onderhouden. 22 Sinds 1950 is bijna 90 procent van de traditionele boomgaarden verdwenen. De prachtige, grillige bomen, vol sappig fruit, verdwe nen om vervangen te worden door makkelijk te bewerken appel en perestruiken. Dat is een slechte zaak, want de oude boomgaar den zijn niet alleen mooi; ze zijn ook de woonplaats van veel vogels en andere dieren. Actie Afgelopen najaar werd door Landschapsbeheer Nederland het startsein gegeven voor 'Houd de Bongerds Hoog'. In Zeeland, maar ook in de andere provincies, werden 'Open Boomgaard Dagen' georganiseerd door de provinciale stichtingen Landschapsbeheer. De Open Boomgaard Dag in de hoogstamboomgaard in recreatiegebied de Hollandsche Hoeve te Goes op 7 oktober was een enorm succes. Goed weer, allerlei kraampjes, gezellige drukte en veel belangstel ling voor activiteiten zoals een rondleiding door de boomgaard, boogschieten, proeven van zelfgeperst vruchtensap, etc. Ook op andere lokaties in Zeeland werden in oktober Open Boomgaardda- gen gehouden, zij het wat minder groots van opzet. De campagne bracht landeigenaren ertoe nog bestaande hoogstam- boomgaarden te onderhouden en nieuwe aan te planten. Overal in het land organiseren de stichtingen Landschapsbeheer cursussen voor landeigenaren en vrijwilligers die landeigenaren willen helpen bij het onderhoud van de boomgaarden. Landelijk volgden meer dan duizend mensen de onderhoudscursus. Ook meldden meer dan 500 landeigenaren zich aan om nieuwe hoog stamfruitbomen aan te planten. In Zeeland werd de cursus dit seizoen drie maal georganiseerd; er namen 35 cursusten aan deel. Groene gordel Fruitbomen horen met recht tot het historisch erfgoed van Neder land. De Romeinen introduceerden de fruitteelt hier bijna 2000 jaar geleden. Tot ver in de Middeleeuwen bleef het telen van fruit een bezigheid voor de adel en de geestelijkheid, maar geleidelijk ver schenen er meer boomgaarden bij gewone boerderijen. Rondom de 23 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 13