Bestuur en personeel SL2 op excursie HOUD DE BONQERDS 24 HOOQ steden lag vaak een complete groene gordel van boomgaarden en tuinderijen. In deze eeuw is het snel bergafwaarts gegaan met de traditionele boomgaarden. De steeds grotere behoefte aan vers fruit leidde tot modernisering. Er was geen plaats meer voor grote bomen waaruit men met behulp van een ladder moest plukken of rapen. Er kwa men aangepaste 'boomstruiken' die geschikt waren voor plukken vanaf de grond. De afgelopen jaren dringt steeds meer het besef door dat het verdwijnen van de echte bongerds een reusachtig verlies is voor de aanblik van het landschap en voor de diversiteit van onze fauna. Tegelijkertijd biedt de toenemende vraag naar biologische, ambach telijke landbouwprodukten de hoogstamboomgaarden weer econo misch perspectief. Landschapsbeheer Nederland Landschapsbeheer Nederland is een particuliere organisatie die zich inzet voor een beter beheer, herstel en ontwikkeling van land schapselementen. In de organisatie werken samen: elf provinciale stichtingen voor landschapsbeheer, Stichting Natuur en Milieu, Vereniging Natuurmonumenten, de ANWB en de Vereniging voor Natuur en Milieu-educatie (TVN). De campagne voor de redding van de hoogstamfruitboom sluit aan op de succesvolle actie 'Knokken voor Knotten' die twee jaar geleden door de organisaties Landschapsbeheer werd georganiseerd. De campagne 'Houd de Bongerds Hoog' is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van Stichting DOEN van de Nationale Postcode Na een onderbreking van enige jaren vond op 1 mei weer eens excursie plaats voor de leden van het dagelijks bestuur van SLZ en het personeel. Doel van de excursie was dat de bestuurleden en personeel elkaar beter leren kennen en dat we de resultaten van onze inspanningen eens zien. We gingen een aantal plaatsen in West Zeeuws-Vlaanderen bekijken waar door SLZ-medewerkers en vrijwilligers werkzaamheden zijn verricht. Ook onze stagiairs Willem, Janneke en Jans gingen mee. Rond half drie verzamelden zo'n twintig mensen zich bij restaurant 'Het Veerhuis', bij het Veerplein te Breskens. Na een kop koffie zocht iedereen een plek in één van de SLZ-busjes. Voorzitter drs. H.W. Hietkamp en Sjaak Herman, die het programma voor deze middag had samengesteld, reden in een personenauto op kop. Als eerste werd het buitendijkse 'Voorland van Nummer Eén' bezocht. Sjaak wees ons vooral op de pas aangelegde hollestellen en het vogeleiland. Een hollestelle is een hoogwatervluchtplaats voor het vee wat op de schorren graast, met daarop een drinkput. Een eindje verderop ligt het vogeleiland. Om het eiland is een brede, diepe geul gegraven, zodat vogels, o.a. de zeldzame dwergstern, er ongestoord kunnen broeden. Voor een deel van de excursiegangers was dit bekend terrein. Er kwamen verhalen los over hoe koud het wel niet was toen de VLP hier afgelopen winter enige dagen bezig was met het (met kruiwagens) aanbrengen van ca. 60 m3 kokkel schelpen. Het eiland was toen bereikbaar over het ijs. De reis door het mooie zeeuwsvlaamse land werd vervolgd langs enige door SLZ herstelde boomgaarden. We brachten een bezoek aan het 'Vinkenest', een natuurgebiedje in ontwikkeling wat eigendom is van Sjaak Herman. Op dit land troffen we een dubbele rij nog jonge knotbomen, een haag en een grote poel aan. Op dat moment werd het gebied bevolkt door enige achtergebleven ganzen 25 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 14