Redactioneel Bacterievuur in de meidoorns Eindelijk is het dan lente en daarom in dit nummer aandacht voor enkele zomeractiviteiten van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Ten eerste een uitgebreid artikel van Lucien Calle over het herken nen en bestrijden van bacterievuur in meidoorns. Met name in de Zak van Zuid-Beveland worden de meidoornhagen 's zomers door medewerkers van de stichting systematisch op bacterievuur gecon troleerd. Aangetaste takken worden dan verwijderd. Dat hier nog heel wat bij komt kijken, zal na het lezen van dit artikel wel- duidelijk zijn. Op blz. 28 vind je een aankondiging voor een curusdag zeisen, waar je je nu alvast voor kimt aanmelden. Als je interesse hebt, is het ook goed om het artikel over tekenbeten en de lyme-ziekte te lezen op blz. 15, zodat je bij het maaiwerk niet zo snel verrast zult worden door dit geniepige beestje. Dit artikel geeft informatie die voor iedereen die 's zomers wel eens door bossen en struikgewas struint van belang is! Verder vind je in dit nummer een aantal verslagen over bijzondere werkdagen, een cursusdag en een excursie. Iedereen die voor dit nummer van 'De Boom In' een bijdrage heeft geleverd wordt hierbij daarvoor hartelijk bedankt. Laten we hopen dat het een mooie zomer wordt zonder al te veel bacterievuur en tekenbeten! 2 De zomer van 1996 is alweer in aantocht. Uiteraard verandert met de seizoenen ook het soort werk dat er door de medewerkers van de SLZ gedaan wordt. De bestrijding van bacterievuur in mei doorns is zo'n typische zomeraktiviteit. Het is dus nu het moment om daar eens wat uitgebreider bij stil te staan. Bacterievuurbestrijding in meidoornhagen wordt in de Zak van Zuid Beveland, jaarlijks door de SLZ systematisch uitgevoerd. In mindere mate worden er ook een aantal hagen in Zeeuws-Vlaande- ren meegenomen. De ecologische en landschappelijke betekenis van de hagen Wie op een zonnige dag door de Zak fietst hoef je niets meer uit te leggen over het landschappelijk nut van de vele hagen in dit gebied. De in het voorjaar overdadig bloeiende meidoorns, de kleinschalige sfeer met zijn vele intieme hoekjes en de grote afwisseling die de verschillende hagen bieden, zijn er om volop van te genieten. Ook het ecologisch belang is onomstreden. Duidelijk is wel dat oudere, goed uitgegroeide en gemengde hagen een grotere ecologische betekenis hebben dan jonge, kort gehouden en ongemengde hagen. Oud-medewerker Roelof Bijl heeft dat in een nog niet gepubliceerd onderzoek naar deze factoren in relatie tot het voorkomen van dagvlinders en overdag vliegende nachtvlinders, op een rij gezet. Uit zijn onderzoek bleek ook dat bredere hagen over het algemeen meer waarde hebben voor vlinders dan smallere. Wat voor vlinders geldt zal in grote lijnen ook voor andere organismen gelden. Bekend is o.a. de betekenis voor zwammen, planten uit de mantel- en zoomgemeenschappen, sluierplanten, ongewervelden, vogels en zoogdieren (b.v. vleermuizen oriënteren zich op lijnvormige ele menten). In de bibliotheek van de SLZ kan je hierover veel infor matie vinden. 3 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 3