Cursusdag hoogstamfruitbomen snoeien Boomfeestdagen '96 Ongeveer 25 snoeilustigen verzamelen zich 27 februari in het MEC Goes. Het merendeel van de door de weekse vrijwilligers is aanwe zig. Voor een flink aantal van hen is het de tweede keer dat ze deelnemen, dus is het voor cursusleider Peter Maas oppassen niet hetzelfde verhaal als vorig jaar af te steken. Zijn onderwerpkeuze is daarom aangepast. Na jarenlang achterstal lig onderhoud aan hoogstammen komt het steeds vaker voor dat we als opdracht krijgen: vervolgsnoei of begeleidingssnoei van jonge bomen. Peter staat dan ook uitvoerig stil bij de snoeiprincipes en regels die vooral inhoud krijgen als de jonge hoogstammen in de Hollandse Hoeve tijdens het het praktijkdeel worden aangepakt. In groepjes van vijf wordt een boom bekeken en gesnoeid; is het een appel, peer of pruim, hoeveel gesteltakken, een harttak of niet, Eén of meer etages uitbuigen of niet. Ondanks uiteenlopende meningen ontstaat er een zekere overeenstemming in handelwijze. Ook achterstallig onderhoud komt aan bod. In het theoriedeel bekijken we het waarom: cultuurhistorisch en ecologisch aspect, en het hoe: grote lijnen volgen, boven eerst snoeien, faseren. Duidelijk wordt ook dat inzichten over onze hoogstamsnoei groeien en veranderen. Reden om regelmatig met elkaar uit te wisselen over het hoogstam- fruit, zeker als het op zo'n geanimeerde en vruchtbare manier gaat! Peter v.d. Vliet 10 Op 20 en 27 maart was er een boomfeestdag. Een stagiaire van de gemeente Borsele had, voordat de boomfeest dag kwam, les gegeven aan een paar klassen van basisscholen in Nieuwdorp en Lewedorp, die op de boomfeestdag kwamen plan ten. Op 20 maart waren twee basisscholen uit Nieuwdorp aan de beurt. Op een kilometer van Nieuwdorp was er een erf dat men in de stijl van vroeger wou maken. Aan de voorkant en de zijkant van het erf, werden door de eerste school langs de sloot diverse struiken geplant zoals meidoorn en hondsroos. De tweede school moest een notenlaan herstellen. Maar voordat deze groep kon beginnen, moest mevrouw Van Wingerden, wet- houdster van de gemeente Borsele, samen met de jongste van de familie Verdonk (de eigenaren van dit erf) de eerste noteboom planten. Nadat diverse foto's waren genomen, konden de kinderen aan de slag. Iedere groep werd na hun werkzaamheden beloond met een beker tje drinken, een koek en een lineaaltje van de boomfeestdag. Voordat de groepen kwamen werd het plantmateriaal alvast op de goede plek neergelegd en voor de notenlaan werden paaltjes op de goede plek (in een rechte lijn) neergezet. Op 27 maart was de tweede boomfeestdag. Deze werd gehouden op hetzelfde erf. Deze keer kwamen er kinderen van twee basisscholen uit Lewedorp. De eerste basisschool moest een hoogstamboomgaard inplanten. Voordat de kinderen kwamen werden er stokjes neergezet op de plaats waar de bomen moesten staan (in een rechte lijn, 2 rijen). Er werden diverse variëteiten geplant als peer, appel, kers en pruim. 11 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 7