Een tekenbeten is niet direct dodelijk af kunt zetten, om maar niet te spreken over de driedelige ladders, waarmee we hen de ogen uitstaken: zelf moesten ze het doen met een oud trapje en een verspijkerde ladder. Er werd dan ook gretig gebruik gemaakt van ons gereedschap. Er rustte een zegen op deze dag: droog weer, weinig wind en 's middags liet 'zonnevielle' zich ook nog zien! Alleen tegen dat we klaar waren (ongeveer kwart voor vijf) begon het te spetteren. Halverwege de middag arriveerden er 2 Damse taarten (een soort appeltaart), die natuurlijk als sneeuw voor de zon in de hongerige kelen verdwenen. Het was een geslaagde dag, en afgesproken is dit volgend seizoen te herhalen, zowel aan de belgische als aan de hollandse kant. Sjaak Herman 14 Er huist een verschrikkelijk monster in onze bomen en struiken. Het zuigt je bloed en besmet je tegelijk met een geniepige bacterie. Daarmee is het misschien het gevaarlijkste beest dat we in West Europa kennen. Gevaarlijker nog dan de hondsdolle vos of vleer muis, wat dat hebt je tenminste in de gaten als ze bijten. Het is juist het geniepige, het onduidelijke dat het gevaarlijk maakt. Daarom ook is het Ebola-virus niet echt zo rampzalig als het wel eens wordt voorgesteld. Het virus is te agressief en doodt zijn gastheer te snel en effectief. Daarmee verraadt hij zijh aanwezigheid en bovendien houdt hij geen gastheer meer over waardoor besmet ting naar nieuwe gastheren onmogelijk wordt. De teek heeft het beter- bekeken. Of liever gezegd, de bacterie die de teek bij zich kan dragen. Daar kan weken, maanden, of zelfs jaren overheen gaan voordat je daar iets van merkt. En zijn er eenmaal klachten dan is het maar de vraag of je de relatie kunt leggen met die tekenbeet van jaren terug. De diagnose en dus de de bestrijding van de ziekte wordt daarmee een moeilijke zaak. Uit onderzoek blijkt dat de zogenaamde 'lyme-ziekte' veel vaker in Nederland voorkomt dan tot nu toe gedacht. In 1994 meldden zich 33.000 personen bij hun huisarts met een tekenbeet. Bij 6.500 werd lyme-ziekte gekonstateerd. De overdracht van ziekten door dieren op mensen staat daarmee opnieuw in de belangstelling, zeker nu met de gekke-koeienziekte. Zo'n over dracht wordt ook wel zoönose genoemd. De lyme-ziekte Hoe gaat het in zijn werk? Zoals gezegd kan een teek besmet zijn met een bacterie die luistert naar de naam Borrelia burgdorferi. Dit is de veroorzaker van wat de 'lyme-ziekte' wordt genoemd ofwel de 'tekenbeetziekte'. Kan. Lang niet alle teken dragen de bacterie. 15 De Boom In 1-96 De Boom In 1-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 9