Ruggebruik O Het uitoefenen van vrijwel elk beroep kan klachten van lichamelijke aard met zich meebrengen. Vrijwilligers en andere krachten van SLZ hebben nogal eens te maken met fysiek zwaar werk. Welke gevolgen heeft dat voor je rug en hoe ga je daar mee om? Antwoorden vind je in dit artikel over een cursus die gegeven werd door Stichting Landschapsbeheer Noord-Holland. Met dank voor hun toestemming het artikel over te nemen. Bij de eerste bijeenkomst werd het theoretische gedeelte van de cursus behandeld. Er werd uitleg gegeven over de anatomie van de wervels, spieren en zenuwbanen. De nadruk werd gelegd op het zo min mogelijk belasten van de tussenwervelschijven. Aan de hand van dia's en oefeningen werd duidelijk gemaakt hoe de rug in z'n natuurlijke holle stand het minst belast wordt. Men gaat er van uit dat iedereen, tot op zekere hoogte, zijn onder rug in ontspannen toestand in een holling heeft, de mate waarin verschilt bij een ieder. In deze natuurlijke holle stand worden de tussenwervelschijven het minst belast, de druk op de schijf is het beste verdeeld. 20 Wanneer de tussenwervelschijf te veel of verkeerd belast wordt, kan in de zachte kern in de schijf uit het midden gedrukt worden waardoor een hernia kan ontstaan (tekening 1). Deze hernia drukt op de zenuwbaan en kan pijn maar ook uitvalverschijnselen van spieren veroorzaken in bijvoorbeeld de benen. Welke techniek? Bij het tillen met een bolle rug (voorover buigen) is de belasting erg hoog en wanneer de rug dan ook nog gedraaid wordt is dit schade lijk (tekening 2). Gedemonstreerd werd hoe men in elke werkposi- tie deze natuurlijke holle rug kan handhaven door de techniek van het kantelen van het bekken en door de éénlijn-methode. Het kantelen van het bekken: Wanneer je je billen naar achteren strekt en daarmee een holle rug maakt, kantelt je bekken naar voren. Als je bij het optillen of slepen van zwaar hout door de knieën gaat en je bekken kantelt (het helpt om omhoog te kijken) kan je het gewicht vanuit je benen omhoog tillen zonder de tussenwervelschijf te veel te belas ten (tekening 3). De éénlijn-methode: Deze methode is gebaseerd op het rechthouden van de onderrug bij het vooroverbuigen. Als één been recht achteruit gestoken wordt blijft deze in één lijn met de rug waardoor de wervelkolom recht blijft (tekening 4). 4 21 De Boom In 2-96 tekening 1 A wervel B tussenwervelschijf I normale stand II door verkeerde belasting wordt de schijf uit het midden gedrukt De Boom In 2-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 12