met m In de praktijk werden deze technieken geoefend. Het viel niet mee om gedachtenloos de beweging van het bekkenkantelen te maken, zeker niet in de zaaghouding. Maar toch blijkt dat deze houding in elke stand is uit te voeren. Ook in het maaiwerk, waar de nadruk vooral ligt op het opprikken van het maaisel, blijkt bijvoorbeeld de éénlijn-methode een goede techniek te zijn. Recht achter je werk blijven staan is hierbij van belang! Vermoeide of pijnlijke rug Ook is er aandacht besteed aan het behandelen van een vermoeide of pijnlijke rug na-het werken. Er werden daarvoor drie methoden aanbevolen die de belaste tussenwervelschijf ontspannen en de mogelijkheid bieden om weer vloeistof op te nemen. Deze metho den zijn: 1. Ga op een stevige, rechte ondergrond liggen met de benen rustend op een stoel onder een hoek van 90 graden. Als een kussen in de onderrug gelegd wordt blijft de rug in zijn natuurlijke holling (tekening 5). 2. Wanneer je aan een deurpost of deur gaat hangen en je de rest van je lichaam zoveel mogelijk ontspant, is er geen druk op de tussenwervelschijf. 3. Door de handen in de rug te zetten ter hoogte van de heupen en rustig de rug naar achteren en het bekken naar voren te buigen en daarbij langzaam uit te ademen, ontspant de rug zich. Deze bewe ging kan je verschillende keren herhalen. Gaat met deze informatie een eind komen aan onze rugpijn? Gewoontes veranderen is vaak moeilijk; maar laten we een poging wagen! Mark Kamoen 22 O: zo illustraties Petra Kwekkeboom 23 De Boom In 2-96 rïloo De Boom In 2-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 13