Stages bij SLZ In het voorjaar van 1996 was het af en toe aardig druk op kantoor, want er waren drie stagiairs tegelijk bezig met hun stage-opdrachten voor SLZ. Janneke, Willem en Jans; we hebben ze in eerdere num mers al voorgesteld. Zoals gewoonlijk werden zij gevraagd om een kleine bijdrage te leveren voor De Boom In. Er werden plannen gemaakt voor een gezamelijk gedicht over hun bezigheden. Maar zoals zo vaak met stagiairs het geval is, hadden zij het aan het eind van hun stage-periode erg druk, zodat dit erbij ingeschoten is. We zullen het moeten doen met door de redactie gemaakte samenvat tingen van hun verslagen. Cursus natuur, landschap en beplanting op het erf Janneke Kwikkers, studente aan Rijkshogeschool IJselland H.T.O. Milieukunde, heeft tijdens haar stage-periode een opzet voor de cursus 'Natuur, landschap en beplanting op het erf in de Zak van Zuid-Beveland' gemaakt. De cursus is bedoeld voor eigenaren van erven in het WCL-gebied de Zak van Zuid-Beveland, zowel boeren en particulieren. Ze kunnen tijdens de cursus kennis opdoen over welke elementen de oorspronkelijke erven bevatten en zijn als het goed is aan het eind van de cursus in staat te komen tot een goede inrichting van hun erf, waarbij karakteristieke elementen gebruikt worden. In Jannekes opzet bestaat deze cursus uit 3 theorie-avonden en 1 excursie. Het is de bedoeling dat de cursus in de komende winter voor het eerst zal worden gegeven. Winant Halfwerk zal deze cursus organi seren. Houtwallen op de Kop van Schouwen Willem Goudswaard, student aan de Internationale Agrarische Hogeschool Larenstein te Velp, heeft voor SLZ een deel van de houtwallen op de 'Kop van Schouwen' geïnventariseerd en voor het onderhoud en herstel van deze houtwallen concept-overeen komsten opgesteld. 24 De Kop van Schouwen is een gebied waar nog veel houtwallen voorkomen. Deze houtwallen zijn cultuurhistorisch gezien van groot belang voor dit gebied en tevens hebben de houtwallen een positief effect op de natuurwaarde. Doordat er steeds meer hout wallen verdwijnen, dienen deze kleine landschapselementen in bescherming genomen te worden. De houtwallen hadden vroeger een functie als eigendoms- en perceelafscheiding, veekering, wind- en wildkering en leverden hout op voor de kachel en voor allerlei gebruiksvoorwerpen. Deze functies zijn langzaam maar zeker verdwenen. Door schaalvergro ting in de landbouw worden steeds meer houtwallen gerooid. Een ander probleem is het verrijken van de houtwallen met organische en kunstmest. Door meststoffen ontstaat een explosieve groei van braam en brandnetel, die men vervolgens weer probeert kwijt te raken d.m.v. branden. Ook het gebruik van herbiciden in de landbouw vormt een bedreiging voor de rijke planten- en dieren wereld van de houtwallen. Omdat rasters vaak ontbreken, kan het vee ook vernielingen aanrichten. Bovendien is de enorme groei van streekeigen erf 25 De Boom In 2-96 De Boom In 2-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 14