Redactioneel Landschapsbeheer en kleine marters Geheel ontspannen na mijn rugoefeningen (zie artikel Ruggebruik) neem ik kennis van de verdere inhoud van dit nummer. Kleine marters blijven ons bezighouden; met de overvloedige informatie van Nanning-Jan Honingh kunnen we in het veld uit de voeten. Na lezing van het artikel over weidevogels rest niets anders dan aanmelden. - Wat zal ik toevoegen aan een stuk over vleermuizen met zo'n titel? Waar maaibeheer toe kan leiden lees je bij Pieter van Rijswijk. Krijg je bij lezing van dit nummer inspiratie voor een bijdrage? neem contact op met Nettie Wilderom of Peter van der Vliet; we zijn er blij mee! 2 Anderhalf jaar geleden werkte ik nog bij de beheersgroep "Kwadij- ker vlot" in Waterland, Noord-Holland. We beheerden een viertal terreinen, waaronder een boezemlandje in de ringvaart van de Purmerpolder. Het was een rietmoeraslandje waarvan we delen maaiden ten behoeve van de vegetatie (elk jaar), insecten (elke twee jaar) en vogels (elke vijf jaar). Het grote probleem was ieder jaar weer de afvoer van het rietmaaisel. Meestal staken we het riet op grote hopen in de brand: een prachtig gezicht in de schemer van een late decembermiddag! Maar na een paar malen ernstig berispt te zijn door de brandweer, zijn we met het de verbranding gestopt. Gelukkig meldde zich een kleine schapenhouder aan, die een groot deel van het riet op eigen kosten liet persen tot balen en dit in zijn potstal opstrooide. Riet draineert beter dan stro en om die reden wilde hij het graag heb ben. Maar lang niet al het riet konden we op die manier kwijt. We besloten het riet toen maar op een paar hopen te composteren. Mits je de hopen op de zelfde plaats in het terrein houdt, geeft dat vrij weinig verrijking. Sterker nog! Het eerst volgende jaar vonden we al een hermelijn in een van de broeihopen. Tijdens het lostrek ken van de oude hoop (voor een goede basis) vonden we een kleine muizenvoorraad en de wegschietende (witte!) hermelijn vluchtte naar de volgende hoop. Sindsdien maken we op al onze terreinen een dergelijke hoop van maaisel voor kleine marterachtigen. De Boom In 2-96 De Boom In 2-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 3