Sociale vernieuwing voor vleermuizen Als je 's avonds een rondje loopt kom je ze vaak tegen; vleermui zen. Je ziet ze in een flits even rondfladeren in de rustige avond schemering. Het is nauwelijks voorstelbaar dat, ondanks de stilte, de lucht vervuld is van allerlei luide, hoogfrequente geluiden die wij niet of nauwelijks kunnen horen. Pas met een vleermuisdetector kun je de verschillende geluiden waarnemen. De meeste vleermuizen leven van nachtactieve rondvliegende insekten. Vaak hebben vleermuizen een vaste vliegroute waarlangs ze letterlijk heen en weer peddelen. Deze vliegroute is vaak gekop peld aan allerlei doorlopende beplantingselementen. Verblijfplaatsen De verblijfplaatsen van de vleermuizen zijn te verdelen in winter en zomer verblijfplaatsen. Tijdens de actieve periode in de zomer wordt een warme en droge plaats uitgekozen. Soms zijn dit holle bomen, veel soorten zoeken echter liever een plaats in gebouwen. Hoewel vleermuizen vaak in verband gebracht worden met oude gebouwen zijn het vooral gewone, moderne woonhuizen die als vleermuizenverblijf dienen! Vleermuizen zitten daar vooral op plaatsen waar mensen niet bij kunnen komen, zoals in de spouw, achter betimmeringen of onder de dakbedekking. Ook kun je speciale vleermuiskasten ophangen die kunnen dienen als zomerverblijfplaats. De meeste vleermuizen verhuizen regelmatig van de ene naar de andere plek, waarbij ze iedere keer een plek opzoeken met de gunstigste temperatuur. 12 Net als andere zoogdieren brengen vleermuizen hun jongen levend ter wereld. In april-mei zoeken de vrouwtjes een geschikte plaats om hun jong te baren. Dergelijke plaatsen moeten warm, droog, rustig en donker zijn. Als meerdere vrouwtjes zich op zo'n plaats verzamelen spreekt men wel van 'kraamkolonies' of 'kraamka mers'. Een kolonie vleermuizen kan zich lange tijd (op verschillende plaatsen) in je huis bevinden, zonder dat er sprake is van overlast. Als ze wel overlast veroorzaken kunt u kontakt opnemen met een natuurorganisatie bij je in de buurt. Als je over een redelijk grote tuin beschikt heb je ook mogelijkhe den om hem voor vleermuizen aantrekkelijk te maken. Hierbij is het belangrijk om te zorgen voor veel insekten b.v. door middel van aanleg van een bloemenweide of vijvertje. Winterverblijven Vanaf september tot en met maart houden de vleermuizen een winterslaap in een zogenaamd winterverblijf met een vrij constante lage temperatuur en een hoge luchtvochtigheid. Bekend zijn de grotten in Limburg waar zeer grote kolonies vleer muizen overwinteren. In Zeeland overwinteren vleermuizen vaak in gebouwen, bijvoor beeld in een vochtige spouw. Ook worden vaak oude bunkers en kelders als winterverblijf gebruikt. Deze verblijfplaatsen moeten wel voldoen aan gestelde eisenpakket. Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft een plan opgesteld om enkele bunkers op Walcheren in te richten als winterverblijf voor vleermuizen. Bunkers zijn vaak ideale verblijfplaatsen doordat ze voorzien zijn van dikke betonmuren en daken en meestal overdekt met grond. Tevens staan ze vaak op afgelegen plekken en worden niet intensief gebruikt. 13 De Boom In 2-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 8