mm WÊÈmk De Vlaamse peterselie gered mimi In 1995 hebben vrijwilligers van de Steltkluut de kelder van de oude burgerwachttoren te Kloosterzande ingericht als winterver blijfplaats voor vleermuizen. De gladde muren zijn voorzien van ruwe blokken en jute zakken waartegen de vleermuizen zich kunnen vasthechten. Tevens is de toegangsdeur geschikt gemaakt voor vleermuizen. In 's Heer Arendskerke en in Goes (heemtuin Hollandse Hoeve) zijn dit jaar nieuwe winterverblijfplaatsen voor vleermuizen aange legd' Bij het uitgraven van een nieuwe drinkput is de uitkomende grond gebruikt om enkele half ingegraven oude riolerings- en duikerele menten te voorzien van een meter dikke isolatielaag. De betonnen elementen zijn voorzien van een ruwe bekleding van cement en ruwe stenen t.b.v. hechting van vleermuizen. Aan de achterzijde van de betonelementen is een muur gezet ter afdichting van deze elementen. Hierbij zijn ook allerlei uitsteeksels gemaakt t.b.v. hechting voor vleermuizen. De bedoeling is ook om een paar stukken spouwmuur achter in de tunnel te maken zodat de vleer muizen zich daartussen kunnen vastzetten. Voor de ingang is een stevige deur gemonteerd met een invlieg- spleet op l,5m. hoogte. Tevens is aan de onderkant van de deur een opening gemaakt zodat ook amfibieën gebruik kunnen maken van deze vorstvrije winterverblijfplaats. Zoals je ziet zijn er verschillende mogelijkheden om wat te doen aan verbetering van de leefomgeving van vleermuizen. Misschien past een en ander ook in jou straatje. Rudie Geus Tonnie Outermans 14 - m De Boom In 2-96 üe. *7-8--3<; tivt&JY.:"1 HtVV t Vrijwilligers uan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland maaien de dijken met een zeis om zo plantjes als Vlaamse peterselie een kans te geven, fotoiwim koouman Door Lu den Ca lie HEBBEN WE in Zeeuws-Vlaan deren eigenlijk een dier of plan tensoort die uniek is voor dit deel van Nederland De Vlaam se peterselie doet een heel aardi ge poging in die richting. Zowel de naamgeving als de actuele verspreiding van deze plant in Nederland geeft aan dat deze plant een typisch Zeeuws Vlaams natuurelement is. Behalve op een tweetal dijken in West-Zeeuws-Vlaanderen komt deze plant nauwelijks voor in de rest van Nederland. Jammer ge noeg heeft men enkele jaren ge leden de naam van deze plant veranderd, de Vlaamse peterse lie heet nu officieel wilde peter selie. Iets waar wij als chauvi nisten het natuurlijk helemaal niet mee eens zijn. Overigens gaat het hier niet om de wilde voorouders van onze gecultiveerde tuinpelerselie, die als smaakvol en gezond keuken kruid in gebruik is. Dat is wel een nauwe verwant, maar toch een andere soort Overal in zijn verspreidingsge bied, wat West- en Zuid-Europa omvat, is de wilde peterselie een bedreigde soort. Ze groeit vooral op zuidhellingcn van kleiige dij ken. Dat iets wat zeldzaam, be dreigd of uniek is niet altijd di rect ook indrukkend mooi hoeft te zijn, bewijst de wilde peterse lie. Eigenlijk is het maar een plantje van niks. Klein een on opvallend, in vergelijking met zijn uitbundig bloeiende fami lieleden van de stam van de schermbloemigcn Het moet dan ook wel een héél uitgeslapen plantcnfanaat geweest zijn die dit zeldzaam en onooglijk plant je heeft ondekt op deze dijken. De beste groeiplaats bevindt zich aan de zuidkant van de dijk rond de waterzuivering bij Nummer Een. Een andere groei plaats bevindt zich op de SL- Jansdijk, tussen Cadzand en Nieuwvliel. De dijken zijn in be zit bij het waterschap Hel Vrije van Sluis. Het waterschap was zich enkele jaren geleden niet bewust van het voorkomen van dit zeldzame plantje op deze dijk. Men dacht er goed aan te doen om juist hier een beplan ting van bomen als landschap pelijke aankleding aan te bren- De zeldzame Vlaamse peterselie. gen. Daardoor ging het met de ze zeldzame plantensoort bijna helemaal mis. Toen de bomen geplant waren hingen er na tuurlijk direct boze notuurbe- schermsers van Het Duumpje aan de telefoon. Waar zijn we hier nu mee bezig Toen de kruitdampen wat wa ren opgetrokken bleek het wa terschap bereid om de situatie weer in oorspronkelijke staat te herstellen. Gelukkig keerde de peterselie weer terug. De popu latie heeft zich goed hersteld. Er staan nu weer enkele duizende exemplaren te bloeien. De dijken waar de plant groeit, worden begraasd door koeien. Die koeien maken allerlei loop paadjes evenwijdig aan de dijk. Op de open plekjes van deze paadjes kiemt de peterselie graag. Zo hebben deze koelen een positieve rol bij het behoud van de peterselie. Langs de an dere kant zal er ook weïeens wat van de plant in de bek van de koeien verdwijnen. Het plantje is immers heel fragiel en groeit tussen al die smakelijke grassen. De gifspuit hoeft ze imiddels niet meer te vrezen, want vrij willigers houden deze dijken nu vrij van bloeiende distels. Die distels worden met de zeis afge maaid of daar waar veel peterse lie staat zelfs voorzichtig met de hand uitgetrokken. Omdat er nog maar twee groei plaatsen zijn is er een risico van uitsterven in Nederland. Zolang het beheer blijft zoals het nu is is de kans groot dat deze plant voor Zeeuws-Vlaanderen en dus ook voor Nederland behouden blijft In ieder geval voor de na bije toekomst Daar mogen we best wel een beetje trots op zijn. De actie voor het behoud van de peterselie is een voorbeeld van een alerte reactie op een land schappelijke ingreep die voor een soort bijna fataal bleek te zijn. Doordat er daarna een goed overleg en samenwerking wer den opgestart kan het uitsterven worden voorkomen. Voor wie deze nationale zeldzaamheid eens van dichtbij wil zien, de plant staat de komende weken te bloeien. Je zult er toch nog even goed naar moeten zoeken

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 9