Veranderingen in de landbouw...veranderingen in de natuur Met de opkomst van de moderne landbouwmethoden en schaalver groting als gevolg van de veranderende maatschappelijke wensen kregen veel planten en dieren het zwaar te verduren. Kleine land schapselementen werden niet langer als nuttig beschouwd, maar eerder als lastig. Percelen werden vergroot, rechtgetrokken en beter ontwaterd. Sloten werden gedempt. Graslanden werden gescheurd en omgezet in akkers. Oude boerenschuren maakten plaats voor moderne loodsen. Bestrijdingsmiddelen en kunstmest deden het aantal insecten en kruiden sterk afnemen. De leefgebieden van veel planten en dieren werden door al die ontwikkelingen drastisch veranderd of verdwenen gewoonweg. De planten en dieren stonden met de rug tegen de muur: in de 'echte' natuurgebieden vonden ze niet de meest geschikte leefomgeving en in de grootschalige, inten sief bewerkte landbouwgebieden konden ze het niet langer bolwer ken. De meeste soorten zijn sterk in aantal afgenomen of zelfs (bijna) geheel uit het Zeeuwse polderland verdwenen. Het dreineri ge wijsje van de geelgors werd vroeger veel gehoord iu de polders, nu broedden er nog slechts enkele paartjes in de waterwingebieden bij St. Jansteen en Clinge. De grauwe gors, een poldervogel bij uitstek, was algemeen en is nu zo goed als verdwenen. Ook patrij zen zie je steeds minder. Voor de grootschalige polderbemaling kleurden harlekijnorchissen de graslanden in de Poel van Walche ren rose-rood. Zelfs kievitsbloemen kwamen toen nog voor. Veel akkeronkruiden waaronder korenbloem en groot spiegelklokje zijn verdwenen uit graanakkers. Ondanks al die negatieve ontwikkelingen blijven de landbouwge bieden van groot belang voor veel planten- en diersoorten. Want zoals gezegd: velen van hen hebben de landbouw nodig. Er zal echter het nodige moeten veranderen willen die soorten het hoofd boven water kunnen houden. Agrarisch natuurbeheer In Zeeland wordt al het een en ander gedaan om de natuurwaarden van het boerenland weer te vergroten. Zo zijn er o.a. het patrijzen- project (akkerrandenbeheer, dijk- en bermbeheer en struweelaan- plant t.b.v. de patrijs), de Zeeuwse Vlegel (teelt van granen met beperkingen aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunst mest), het project Zonnestraal (bloemrijke akkerranden op Schou wen), het erven-herstelproject (in de Zak van Zuid-Beveland) en het weidevogelbeschermingsproject (door heel Zeeland). Beide laatste worden gecoördineerd door de SLZ. De laatste tijd komt het begrip 'agrarisch natuurbeheer' steeds nadrukkelijker naar voren. De gedachte hierachter is dat ook boeren natuur kunnen beheren, zowel binnen als buiten natuurgebieden. Een bijzonder aspect daarvan is het 'bedrijfsnatuurplan'. In Zo'n plan worden mogelijk heden aangegeven om op een agrarisch bedrijf natuur- en land schapswaarden te versterken. Het plan omvat een bedrijfsplatte- grond met een toelichting, waarop is aangegeven welke maatregelen er genomen kunnen worden en hoe (indien nodig) de bedrijfsvoe ring hiervoor kan worden aangepast. Een bedrijfsnatuurplan omvat het hele bedrijf; dus zowel erf als productiegronden, inclusief alle landschapselementen. Zo'n plan wordt opgesteld in samenspraak met de boer en/of boerin, welke zelf ideeën en wensen kunnen inbrengen. Speciale aandacht wordt besteed aan de inpassing binnen de bedrijfsvoering en hoe een en ander te realiseren is. Veelal kunnen met concrete, soms eenvoudige maatregelen goede resultaten behaald worden. In een aantal gevallen zal hulp van vrijwilligers of collega-boeren ingeroepen moeten worden. 19 Dc Boom In 3-96 De Boom In 3-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 11