Biotopen op het bedrijf Zoals gezegd omvat het plan het hele boerenbedrijf met al zijn verschillende onderdelen. Zo zijn er de productiegronden als akkers (met verschillende gewassen) en graslanden (hooi- en weiland), en het erf met zijn gebouwen en beplantingen. Verder zijn er bedrij ven met (alleen) boomgaarden of bessenpercelen. Langs en in die bedrijfsonderdelen liggen vaak verschillende landschapselementen als sloten, drinkputten, bermen, dijken, overhoeken, heggen, rijen knotbomen, windsingels en andere beplantingen. Al die onderdelen en elementen vormen leefmilieus voor verscheidene planten en dieren. Bijvoorbeeld: grasland voor ganzen en goudplevieren, een drinkput voor kamsalamanders of boomkikkers, een knotwilg voor een steenuilenpaartje, een ruige slootkant langs een akker voor patrijzen, en een heg met ondergroei voor de wezel. De verschillende bedrijfsonderdelen en hun elementen worden in een bedrijfsnatuurplan biotopen genoemd. Voor elk biotoop zijn legio maatregelen te bedenken die natuurwaarden ervan kunnen verhogen. De een gaat verder dan de ander. Sommige maatregelen zijn gemakkelijk en zonder veel problemen uit te voeren, anderen vragen meer inspanning. Het is aan de boer hoe ver hij wil gaan. Een greep uit de vele mogelijke maatregelen: Het creëren van bloemrijke bermen, dijken en slootkanten door een gunstig maaibe- heer; het niet bemesten en niet bespuiten van akker- en graslan dranden ten gunste van veel dieren en (bloeiende) planten; het beschermen van weidevogelnesten; het plaatsen van nestkasten (voor o.a de kerkuil); het maken van nest- en schuilplaatsen voor dieren door het verwerken van snoeihout tot takkenwallen of - hopen; het aanplanten van besdragende bomen en struiken op het erf voor vogels, en van rijk bloeiende struiken en bomen voor insecten (en daarmee insecteneters); het creëren van ruige overhoe ken op het erf, maar ook op de percelen; het aanleggen van hoog- stamboomgaardjes of rijen knotbomen. De plannen Naar verwachting stelt de provincie Zeeland vanaf 1997 aan de SLZ geld beschikbaar ten behoeve van agrarisch natuurbeheer. De SLZ wordt daardoor onder andere in staat gesteld om bedrijfsnatuur- plannen op te stellen en tevens voorstellen uit die plannen te realiseren. De SLZ zal samen met belangstellende boeren bedrijfsna- tuurplannen op gaan stellen. De eerste bedrijven waarbij zo'n plan wordt uitgevoerd krijgen een voorbeeldfunctie: de resultaten die op deze bedrijven worden behaald moeten andere boeren enthousiast maken voor het verhogen van natuur- en landschapswaarden op hun bedrijf. Voor een eerste start is de SLZ in zee gegaan met de milieucoöperatie Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen. Een groot aantal boeren uit deze coöperatie heeft belangstelling getoond voor het fenomeen bedrijfsnatuurplan. In januari zullen de eerste twee plannen gereed zijn. Het ene plan betreft een gemengd bedrijf in de Veerhoekpolder (18 ha gras en 13 ha akker) ten westen van Oost burg, en het andere een akkerbouwbedrijf annex deltavliegterrein (35 ha) in de St. Janspolder ten westen van Nieuwvliet. In de loop van 1997 zullen de eerste maatregelen worden uitgevoerd. Winant Halfwerk 21 De Boom In 3-96 De Boom In 3-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 12