vaak het land op moet. Daarbij worden alle rijen systematisch van onkruid ontdaan. Nesten die precies in deze rijen liggen (en dat zijn de meeste!) zullen bij deze activiteit (wanneer er geen bescher ming aan te pas komt) zondermeer sneuvelen; - ook speelt een rol hoe de boer zelf met zo'n machine om wil gaan. Is hij bijvoorbeeld bereid om zijn zaaimachine op te tillen voor een gemarkeerd nest? Of heeft hij liever dat het nest (door een vrijwilliger) even verlegd wordt zodat hij door kan zaaien; - verder is het ook belangrijk om te weten wanneer de boer zijn bewerkingen uit gaat voeren. En, hoeveel tijd heb je zelf om be schermingsactiviteiten uit te voeren en welke onderlinge afspra ken heb je hierover binnen je groep gemaakt?. Je ziet, goed overleg en regelmatig contact met de boer en met de andere vrijwilligers is heel belangrijk. Minstens net zo belangrijk als het opzoeken en het markeren van een nest. Goed overleg zal bovendien bij alle partijen de nodige vooroordelen, achterdocht en misverstanden voor een groot gedeelte wegnemen. Nestbescherming Het beschermen zelf kan op vele verschil lende manieren. In eerste instantie wordt een nest altijd eerst met twee tonkin /bamboestokken gemarkeerd. Is be kend dat bijvoor beeld een grasland perceel zwaar beweid gaat worden met vee, dan wordt er een nestbeschermer geplaatst. Wanneer er gemaaid moet worden kan er om het gemarkeerde nest heen gemaaid worden. Op bouwland worden nesten vaak tijdelijk verlegd, op de rij gelegd tussen het gewas of tijdelijk afgedekt. Dit is maar een greep uit de vele manieren. Vaak worden ook nieuwe methoden geboren in het veld. Tabel 2: gevonden en beschermd aantal legsels in 1996 24 Vrijwilliger worden Lijkt het je wat in de periode maart tot juli buiten te zijn? Wil je eens kennismaken met het leven op een boerenbedrijf? Of ken je een aantal boeren die je graag zou willen helpen met het beschermen van weide- vogellegsels op hun land? Meld je dan nu aan als vrijwilliger weidevogelbescherming! Cursus Ook komend seizoen wordt er door SLZ weer een cursus Weidevogelbescherming gege ven. Deze cursus is bedoeld voor vrijwilligers en boeren die serieus met weidevogelbescher ming aan de slag willen. De cursus zal evenals afgelopen jaar twee theorieavonden en een praktijkochtend in beslag nemen. Kosten: 20,- p.p. inclusief cursus materiaal. Minimaal 10 en maximaal 20 deelnemers per regio. De cursus geeft een eerste handreiking in het herkennen van weidevogels, opzoeken en beschermen van nesten en jonge vogels en kennismaking met het boerenbedrijf. Aanmelden als vrijwilliger zonder de cursus te volgen kan natuur lijk ook. We doen ons best je dan in te delen bij een groep met ervaring. Marianne Lundahl Informatie, opgeven en aanmelden bij Marianne Lundahl op het kantoor in Goes: 0113-230936 Tabel 3: Beschermde soorten in 1996 25 De Boom In 3-96 Totaal aantal legsels gevonden en beschermd op gras- en bouwland gevonden beschermd grasland 168 137 bouwland 180 152 totaal 348 289 De Boom In 3-96 fazant 3 graspieper 1 grutto 38 kievit 149 kluut 26 scholekster 83 tureluur 1 wilde eend 2 totaal 303

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 14