Redactioneel Vlinders op bloemdijken d Het winternummer van De Boom In wat nu voor je ligt, bevat ook een aantal hartverwarmende zomerse onderwerpen. Vlinders komen uitgebreid aan bod in het artikel van Anton Baaijens op bladzijde 2. Weidevogels vind je op blz. 22 en in het artikel daar achter is er wederom aandacht voor de teek. Meestal vind je in dit blaadje aanbevelingen tot bescherming van diersoorten, maar voor de laatsgenoemde gaat dat eens niet op. Peter Maas legt uit hoe je daar zo snel mogelijk weer van af kan komen. Winant Halfwerk schrijft over de natuur op het boerenbedrijf en wat de boer kan doen om de natuurwaarden te versterken. En op bladzijde 8 vertellen de deelnemers aan de vrijwilligersreis naar Ecolonie over hun ervaringen op het Franse platteland. Een aanra der! Rest ons nog om je prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar te wensen. Bij deze, en lees ze! 2 Bloemdijken zijn rijk aan vlinders. De bloemen trekken veel vlinders en andere insekten zoals zweefvliegen, hommels, bijen en wespen. De nektar en het stuifmeel van de bloemen zijn enorm belangrijk voor veel insekten. Deze is o.a. noodzakelijk voor de ontwikkeling van, en van invloed op, de hoeveelheid eitjes die gelegd worden. Variatie in inrichting en beheer Je hoeft geen verstand van alle vlindersoorten te hebben om te begrijpen wat goed is voor vlinders, want over het algemeen geldt: HOE MEER VARIATIE HOE MEER SOORTEN. Die variatie heeft betrekking op de inrichting van een terrein maar ook in be paalde mate op het beheer. Wel is het zo dat hoe groter het gebied of terrein is hoe groter de vlinderpopulatie (aantal van een soort) kan zijn. Hoe groter de populatie, hoe groter de stabiliteit, hoe beter tegenslagen worden opgevangen. Plaatsgebonden/niet plaatsgebonden Wat betreft de dagvlinders kunnen we twee groepen onderscheiden. 1. De niet plaatsgebonden soorten 2. De plaatsgebonden soorten. Tot de eerste groep behoren Groot koolwitje, Klein koolwitje, Klein geaderd witje, Citroenvlinder, Dagpauwoog, Kleine vos, Atalanta en Distelvlinder. Dit zijn sterke vliegers die plekjes opzoeken waar de grootste nektarbronnen zijn. Het zijn soorten die we ook vaak in het stedelijk gebied vinden. Deze vlinders kunnen makkelijk nieuwe geschikte plekjes vinden voor de afzet van hun eitjes. Over deze soorten hoeven we ons niet echt zorgen te maken. De Boom In 3-96 De Boom In 3-96

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1996 | | pagina 3