Stageverslag Nieuw boekje over poelen Om te beginnen wil ik mij eerst even voorstellen, ik ben Maarten Dijkstra. Ik studeer aan de Middelbare Tuinbouw School in Bos koop, mijn richting is Natuur-, Milieu- en Landschapkunde. Ik heb zeven weken stage bij S.L.Z. gelopen, in de periode van 24 februari t/m 18 april 1997. Mijn opdracht was het spoorlijntje Goes - Borsele opnieuw inventa riseren omdat het oude concept met daar in een beheerplan nooit echt uitgevoerd is. En binnenkort neemt de Stichting Stoomtram Goes - Borsele het spoorlijntje, wat nu nog in handen van een andere eigenaar is, over. De stichting Stoomtram wilde het op nieuw laten inventariseren om te kijken of de oude inventarisatie nog klopt. Ik heb door middel van het oude concept erbij te houden opnieuw geïnventariseerd. Veel veranderd is het niet. Dit lijntje is een toeristische attractie die door de zak van Zuid Beveland loopt. Het treintje rijdt alleen in hoogseizoenen en met pasen. Het spoorlijntje is +/- 15 km lang. Ik moest de begroeiing inventariseren die langs de spoorbaan groeit. Van de inventarisatie heb ik een verslag gemaakt, waarin de gegevens zijn verwerkt van de inventarisatie. Het betreft een stuk uniek gebied en het is zeker de moeite waard om er keer met het treintje mee doorheen te rijden. In het begin van de stage heb ik ook paar keer geholpen bij het begeleiden van wilgen knotten. Dit deed ik samen met een collega die Frank heet en werkzaam is bij S.L.Z. Op dinsdag 25 maart heb ik ook meegeholpen aan het afsteken van een wand voor de oeverzwaluwen. Het was een gezellige dag en het eindresultaat mocht er ook zijn. En nu maar hopen dat er veel oeverzwaluwen op afkomen. Na deze periode stage gelopen te hebben b S.L.Z., heb ik er leuke herinneringen aan over gehouden. Maarten Dijkstra 18 De nieuwste uitgave van Landschapsbeheer Nederland heet 'Poelen' en is de opvolger van het in 1988 verschenen boekje 'Drinkpoelen en Sloten in het Boerenland'. Sinds de publicatie van 'Drinkpoelen en Sloten in het Boerenland' zijn honderden nieuwe poelen gegraven en oude in ere hersteld. Bert Hanekamp, de auteur van het nieuwe boekje, laat de ervarin gen die hiermee zijn opgedaan ruimschoots de revue passeren. Sloten komen in de nieuwe uitgave niet meer aan bod. In de loop van de tijd is gebleken dat het beheer hiervan een heel andere benadering vraagt dan dat van poelen. 'Poelen' besteedt aandacht aan de geschiedenis van de in Nederland voorkomende, kleine stilstaande wateren: hoe zijn ze ontstaan, waar komen ze nog -of weer!- voor. Uitgebreid wordt ingegaan op de waarde die poelen voor allerlei planten- en diersoorten, vooral amfibieën, hebben. Op welke wijze kan men ervoor zorgen dat nieuwe poelen worden gegraven en oude in ere worden hersteld? Het opstellen van regio nale poelenplannen blijkt hiervoor een goed hulpmiddel. Na het maken van zo'n plan volgt de aanleg of renovatie. Hoe pakt men dit aan, met welke factoren moet men rekening houden? Welk onderhoud vraagt een poel en hoe kan dat het beste worden uitgevoerd? Vragen, waarop de lezer van 'Poelen' een uitgebreid antwoord krijgt. Kortom: veel praktische informatie in kort bestek. illustratie uit 'Poelen') De Boom In 1-97 u De Boom In 1-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 11