Redactioneel Keutels op de vensterbank Het voorjaar heeft nu duidelijk zijn intrede gedaan en zo wordt het dus weer tijd voor een nieuwe 'De Boom In'. In dit nummer aandacht voor vleermuizen, vrijwilligers in knotbomen, oeverzwaluwen, stoomtreinen, drinkputten, nieuwe SLZ-medewerkers, etc. Van alles wat en voor ieder wat wils, dachten we zo. Lees ze! over de vleermuisbescherming in Nederland In een vorige "De Boom In" vertelden Rudie Geus en Tonnie Outermans over de sociale vernieuwing voor vleermuizen en in dit artikel wil ik daarbij aanhaken. Eigenlijk zou ik een bespreking geven over het boek "Vleermuizen in het landschap" van Kees Kapteijn. Dit boek geeft behalve een overzicht van de vleermuisverspreiding in Noord-Hollandook boeiende informatie over het gedrag en de ecologie van vleermuizen. Een zeer practisch toepasbaar boek en zeker de moeite waard om te lezen! Maar waar ik het in dit artikel over wil hebben is eigenlijk wat drogere kost. Ik wil proberen een beeld te schetsen van de 'organisatie' van de vleermuisbescherming. Beleid en bescherming De achteruitgang van vleermuissoorten was reden om alle soorten in 1973 wettelijk te beschermen in de Natuurbeschermingswet. Deze bepaalt dat vleermuizen niet gedood en verstoord mogen worden in hun verblijfplaatsen. Door deze wet zijn verblijfplaatsen van vleermuizen beschermd; dit zijn immers de plaatsen waar de vleermuizen het meest kwetsbaar zijn. Ook in een aantal internati onale richtlijnen krijgen vleermuizen volle aandacht (1). Vleermuizen zijn in het Natuurbeleidsplan aandachtssoorten genoemd, hetgeen betekent dat extra maatregelen ter bescherming en verbetering van hun leefmilieu gestimuleerd moeten worden, ook buiten de zgn. Ecologische Hoofdstructuur (1). Maar in de praktijk komt daar nog maar weinig terecht. In vergelij king met de vogelbescherming stelt de vleermuisbescherming nauwelijks iets voor. Er ontbreekt een (bekend) aanspreekpunt en een uitgebreid netwerk van mensen met kennis over vleermuizen. De overheid is hier in principe verantwoordelijk voor, maar uitein delijk gebeurt veel werk buiten de kantooruren en/of door vrijwil ligers en particulier initiatief met zeer beperkte middelen. 3 Dc Boom In 1-97 De Boom In 1-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 3