J Ter vergelijking kan ik de weidevogelbescherming als voorbeeld nemen. Officieel is het verstoren van weidevogels en hun nesten verboden en zouden agrariërs flink beboet kunnen worden voor de nesten die ze kapot maaien. Dit wordt practisch nooit gecontro leerd en het zou boeren ook niet stimuleren om beschermende maatregelen te nemen. Nu worden weidevogels beschermd in reservaten^ kunnen boeren een vergoeding krijgen voor speciale beheersmaatregelen, en wordt er door boeren en vrijwilligers samengewerkt aan de bescherming van weidevogels. De overheid stimuleert dit met planvorming en subsidies. De bescherming van vleermuiskolonies staat wat dat betreft nog in de kinderschoenen. Een kolonie in de spouwmuur van een huis of op een kerkzolder is eigenlijk een klein natuurreservaat. Als zoda nig dienen ze beheerd te worden en het liefst op vrijwillige basis. Eigenaren en bewoners van onroerend goed met vleermuiskolonie moeten worden gewezen op hun verantwoordelijkheid in positieve zin; het zijn natuurbeheerders met een 'beheersprobleem'. Ondanks de wettelijke bescherming en een grote voorlichtingsaktie die door de overheid enige tijd geleden voor vleermuizen was georganiseerd (met groot succes overigens) is er geen goed netwerk opgebouwd. Er bestaat heel weinig voorlichtingsmateriaal over vleermuizen en een centraal punt voor kennis en klachtenbehande ling ontbreekt. Meestal wordt men doorverwezen naar politie en ongediertebestrijding. Kennis over technische oplossingen en eventuele subsidie of onkostenvergoeding daarvoor ontbreken vaak. 4 Klachtenbehandeling: vleermuizen probleem "Er liggen keutels op de vensterbank" en "ik heb vleermuizen in huis". Deze mededelingen alleen al betekent dat ze een probleem hebben. Als je een dergelijke klacht hoortwat moet je er dan mee doen? Het centrale punt in Zeeland is de provincie. Je kunt hier de vondst van een vleermuis of kolonie melden. Als je er zelf achteraan wil gaan moet je het volgende in acht nemen: persoonlijk contact is erg belangrijk dus breng na telefonisch of schrifte lijk contact een bezoekje (alleen al om de kolonie te tellen en om de soort te bepalen). Wanneer je de zaak bespreektneem de mensen dan serieus. Bagatelliseer of ontken bet probleem nooit; gebruik het feit van wettelijke bescherming nooit ais dreigement en houd geen enthousiast vleermuisverkooppraatje. Als je je voor vleermuizen interesseert ben je in de ogen van velen al gauw excentriek. Beter is het om ruimschoots te informeren naar de aard van het probleem: hoe lang ondervindt men hinderwat is de aard (geluid, stank), hoe groot is de kolonie, wat is men zelf van plan er aan te doen? Reken er ook op dat veel mensen nog steeds angst hebben voor vleer muizen. Probeer deze weg te nemen: vleermuizen hebben geen klamme vleugels, vliegen niet in haar, zijn zelden hondsdol. Prik door excuses heen als "mijn vrouw en kinderen zijn er bang voor" (ikzelf eigenlijk ook). Geef informatie: een vleermuizenkolonie is maar een deel van het seizoen aanwezig; er zitten alleen vrouwtjes in de kolonie en de moeders krijgen maar een jong, ze veroorzaken geen vraat, en techni sche maatregelen zijn buiten het seizoen best mogelijk. Ga ook met de bewoners de uitvliegers van de kolonie tellen; dit is vaak een gezellig gebeuren; probeer ze verantwoordelijkheid te leren over 'hun' kolonie. De Boom In 1-97 De Boom In 1-97 «IJ IS PAT NOG NOOIT OVERKOMEN ZE ZEGGEN DAT VLEERMUIZEN IN JE HAAR VLIEGEN

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 4