Behalve de bescherming van kolonies zouden natuurbeschermende organisaties, waterschappen, gemeenten en particulieren ook in het beheer van natuur en landschap met vleermuizen rekening kunnen houden. Ik denk bijvoorbeeld dat het voor vleermuizen in de Zak van Zuid-Beveland goed zou zijn als er gedurende het hele jaar water in de sloten zou staan (insecten) en dat bij herbeplanting van dijken niet alle bomen in een keer gerooid zouden worden. De voorlichting naar deze instanties toe, komt nu ook in Zeeland op gang. Wat wordt er nu gedaan voor vleermuizen? Allereerst wordt er op uitgebreide schaal geïnventariseerd. Het boek "Vleermuizen in het landschap" is het resultaat van inventari satie en onderzoek in de provincie Noord-Holland. Dit jaar komt de Atlas van de Nederlandse Vleermuizen uit. Dit is het resultaat van het vleermuisatlasproject dat een paar jaar geleden (jn Neder land is afgerond. In hoeverre het atlasproject in Zeeland is opgepakt en gevorderd weet ik (nog) niet, al zijn er wel gegevens bekend van het voorkomen van soorten en kolonies en worden er wintertellin- gen gedaan in bunkers. De inventarisaties moeten echter wel door gang vinden en de Vleermuiswerkgroep Nederland (inmiddels onderdeel van de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbe scherming) zal landelijk vleermuisonderzoek en -bescherming coördineren en stimuleren. 6 F.en centraal punt bij de overheid is" de Provincie Zeeland (René Steijn 0118-631196). De uitvoering van het soortbeschermingsbeleid van het (rijks)natuurbeleidsplan is in handen van de provincie. Wanneer meldingen van kolonies of vondsten van (dode) vleer muizen worden gemeld, gaat een medewerker van de provincie hier achteraan. Zoëven noemde ik al de voorlichtingscampagne naar overheden en particulieren. De provincie Zeeland heeft een brochu re, die is ontwikkeld door de provincie Noord-Holland, overgeno men met de bedoeling deze te verspreiden onder gemeenten, water schappen, natuurbeschermingsinstanties e.d. Deze brochure bevat informatie over vleermuizen, hun gedrag en wat je kunt meemaken met vleermuizen in huis! Verder worden een paar adressen ge noemd waar je vondsten van vleermuizen kunt melden en waar je hulp en advies kunt krijgen. Ook elders in het land is men bezig om een netwerk van mensen en kennis op te bouwen. Jan Kluskens van het IKL Instandhou ding Kleine landschapselementen in Limburg) en vleermuisco- ordinator voor deze provincie wil proberen een soort klachtencen trum op te richten. Het (Zuidhollandsche) Hoeksche waard's Landschap heeft zelf een folder gemaakt voor mensen die een kolonie in huis hebben, met informatie over beschermingsmaatrege len voor mens en vleermuis. De VZZ zal binnenkort met een schrijven komen over particulier reservaatbeheer van vleermuisko lonies. Landschapsbeheer Zeeland houdt zich ook al enige tijd bezig met het inventariseren en inrichten vleermuisverblijven en heeft al een aantal vleermuisverblijven ingericht. Wellicht kan zij ook een rol spelen in het particulier natuurbeheer van vleermuizen! Kortom, het wordt de hoogste tijd dat we in Zeeland afspraken kunnen maken over ieders verantwoordelijkheid en activiteit voor de bescherming van vleermuizen! Nanning-Jan Honingh, Kwadendamme 7 De Boom In 1-97 De Boom In 1-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 5