Waarom landschapsbeheer als vrijwilligerswerk? Bronnen: 1. "Vleermuizen in het landschap" over hun ecologie, gedrag en verspreiding, Kees Kapteijn (Provincie Noord-Holland; Noordhollandse Zoogdierstudiegroep en Het Noordhollands Landschap), Uitgave: Schuyt Co. Haarlem 1995. 2. "Vleermuizen in huis" brochure van de Provincie Noord-Holland, Postbus 6090 2001 HB Haarlem (023-5143154) 3. "Vleermuizen houden van huizen" folder van de Vleermuiswerk groep van Natuurreservaten vzw, Koninklijke St.-Mariastraat 105, 1030 Brussel (02.245.43.00). Oproep r Sinds dit najaar ben ik de provinciaal coördinator voor het vleer- muiswerk vanuit de Vleermuiswerkgroep van de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming. Voor Zeeland was er nog niemand gevonden al werd veel werk verricht door Kees Mostert (vanuit Zuid-Holland). Ik wil nu proberen te inventariseren wat er op vleermuisgebied in Zeeland wordt ondernomen en of dit wel licht kan worden gestimuleerd. Zelf verricht ik inventarisatiewerk in het veld en op donkere zolders en verborgen krochten in de Zak van Zuid-Beveland. De Zak is geen gebied (meer?) waar veel vleer muizen voorkomen. Maar een aantal leuke waarnemingen heb ik wel gedaan, zoals bijvoorbeeld watervleermuizen boven de weeltjes langs de Brilletjesdijk. Zouden ze in de uitgehakte holten van de Groene specht bivakkeren? Ik hoop er volgend jaar meer over te kunnen zeggen. Wil je meer weten of zelfs meehelpen met inventarisaties? Neem dan contact met me op: N.J. Honingh, Rozenstraat 11, 4434 AL Kwadendamme, tel. 0113-649428. 8 Graag wil ik uiteenzetten, waarom ik het leuk vind om bij de Stichting te werken. De ene die dit stukje leest, zal met wei nig woorden dat zelfde gevoel hebben als ik bij de stichting heb, en de ander zal er weinig van begrijpen. Bijna geen dag is hetzelfde. Dat begint al met de bezetting van de mensen. Het werken met mijn maatjes, de omgeving waar wij die dag moeten werken, een fruitgaard van hoogstam bij een familie of een zestal knotwilgen (met 12 jaar achterstallig onderhoud) bij een boer. Het maaien van een bloemrijke dijk, met de bijbehorende geuren. Het gras mik ik over 't hek bij zes roodbruine pinken. Eten die ook eens iets lekkers. Zo ook een dag werken in Ossenisse met alleen maar stromende regen en alle vrijwilligers die we rijk zijn. De bedoeling was een heleboel knotwilgen van hun hoofdtooi te ontdoen, wat zo te zien al jaren niet meer gebeurd was. Sommige warén werkelijk redde loos uitgescheurd. Helaas moesten we toch rond enen stoppen, omdat we door en door nat waren. Het tochtje met de boot over is werkelijk alsof je op vakantie gaat, met de 'Texelstroom'. Dan hete chocolademelk en koffie aan boord. Het mede in stand houden, van allerlei kleine landschapselementen (eigenlijk vergeten landschapselementen) spreekt mij enorm aan -en dat is echt niet van de laatste tijd- het heeft mij altijd geboeid! Zoals ook, waar komen de namen vandaan, zoals vroon, tiend, hessen, vliedberg, terp en ga zo maar door. En thuis zoek ik dat dan op. 9 De Boom In 1-97 De Boom In 1-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 6