Afscheid Sjaak Herman Per 1 januari 1997 is Sjaak Herman, de regiomedewerker voor o.a. West Zeeuws Vlaanderen, met de VUT. Het afscheid van Sjaak vond, i.v.m. weersomstandighedenplaats in twee etappes. Het was de bedoeling om op maandag 23 december twee lindes te planten bij het toegangshek van Sjaak z'n privé natuuront wikkelingsterrein het Vinkennest, maar wegens de invallende vorst was dat plotseling niet meer mogelijk. De bijbehorende afscheidsborrel in een café in Retranchement kon natuurlijk wel doorgaan. Dit was een gezellige bijeenkomst waarbij bijna het voltallige personeel aanwe zig was. Lucien Calle gaf bij d.eze gelegenheid een mooie speech weg, die we degenen die hierbij niet aanwezig konden zijn niet willen onthouden en daarom hieronder hebben afgedrukt. Op donderdag 6 maart was de vorst uit de grond en werden de twee lindebomen geplant. Hierbij waren een kleine delegatie van het personeel en dhr. Hietkamp, de voorzitter van het bestuur aanwezig. Sjaak gaf na de plantwerkzaamheden nog een rondleiding over 't Vinkenest, waarbij bleek dat zijn inzet voor het Zeeuwsvlaamse landschap nog niet was verminderd sinds hij uit dienst is! Bij het vertrek van Sjaak De eerste kennismaking met Sjaak dateert al van een jaartje of 25 terug. Wij waren toen jonge enthousiaste jeugdleden van de Stelt- kluut en onze specialiteit was knotwilgen knotten. Toen we eens een dagje, bij wijze van uitwisseling, bij het Duumpje gingen knotten was hij daar ineens. Sjaak. Wij waren sportief, knotwilgen knotten doe je met de jirizaag, niet zoals het Duumpje toen af en toe deed, met de motorzaag. Sjaak had destijds de leiding over het knotproject en hij was haast even eigenwijs als wijzelf. Vele jaren volgden dat de knotgroepen van de beide natuurclubs nauwelijks contact hadden maar steeds was daar op de achtergrond die Sjaak. 12 Zo'n jaartje of tien geleden begon de inventarisatie waardevolle bomen. Voor West Zeeuws-Vlaanderen kom je dan automatisch terecht bij Sjaak. In die tijd heb ik Sjaak leren kennen als een uiterst behulpzame persoon. Opvallend was zijn directe manier van werken. Wat Sjaak toezegde werd direct uitgevoerd. Voor de inventarisatie moesten alle erven worden bezocht. Wat daarbij onmiddellijk opviel is dat alle buitenlui Sjaak kenden. Deze Sjaak maakte blijkbaar een onuitwisbare indruk op alle boeren en buiten lui. Weer wat jaartjes later kwam ik bij de Stichting en de vrijwilligers en ik kregen wekelijks te maken met hem. Als uitstekend vakman zweefde Sjaak mijlenver boven ons. Ons amateuristisch geknoei moet voor Sjaak een constante kwelling geweest zijn. Talrijk zijn de anekdotes. Bij boer Verhage op Schoondijke moesten we eens een hekwerk plaatsen, met een constructie die velen van ons boven de pet ging. En sterk dat het moest zijn. Na vier weken zwoegen en vele rollen dik staaldraad erop afgedraaid stond er een bouw werk zoals de boer zelf ook nog nooit had gezien en dat wat ons betreft voor de komende 1500 jaar stevig genoeg was. Ineens horen we een bulderende stem vanuit de wei, "dien gaaize staat nie strak"... Dan kon je wel eens door de grond zakken. Dat was op en top Sjaak, onder alle omstandigheden direct zijn mening uitend. Gevraagd en ongevraagd, gewenst en ongewenst. En als we dan eens bij een boer werkten die niet direct van plan was om even koffie te zetten voor de vrijwilligers... Sjaak zou dat wel eens even regelen. Die boer kreeg er dan behoorlijk van langs. In het vervolg was er dan de koffie, vaak nog met een koek, voor de vrijwilligers verzekerd. Sympathiek dat Sjaak dan zo achter de vrijwilligers stond. Natuurlijk was het zo dat we wel eens meningsverschillen hadden. De eindeloze discussies over hoe een boom te snoeien. De knotwilg versus vlier. Maar wat voor ons allen steeds duidelijk is geweest, en ik spreek hier uit naam van de gehele groep vrijwilli gers, dat Sjaak een man is die zich altijd met hart en ziel inzet voor natuur en landschap. Niet alleen bij de SLZ maar ook bij Het Duumpje en als molenaar voor het behoud van nog functionerende molens in ons landschap. Zo is Sjaak vele jaren enorm belangrijk geweest voor het landschap in het westen van Zeeland. 13 De Boom In 1-97 De Boom In 1-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 8