A Met de elementen verdween veel streekeigens. Veel Zeeuwse boerderijen zien er tegenwoordig (bijna) net zo uit als boerderijen elders in het land, met dezelfde moderne schuren, afschermende singels van bosplantsoen en 'tuincentra-tuinen' met strakke gazon nen. Met het verdwijnen van de karakteristieke elementen zijn veel planten- en diersoorten, die de elementen als (onderdeel van) hun leefgebied hebben, sterk in aantal afgenomen of zelfs bijna geheel verdwenen. Gelukkig groeit de laatste jaren de belangstelling voor het traditio nele boerenerf. Dat blijkt wel uit het overweldigende aantal aan meldingen voor de cursus. Zowel particulieren die een (verbouwde) boerderij als louter woning gebruiken, als boeren die een bedrijf voeren, zijn geïnteresseerd in de situatie zoals die vroeger was, en zien in wat het belang is van het behoud van het streekeigen karakter van het erf. Dat wil niet zeggen dat iedereen weer terug wil naar de oude situatie, dat kan vaak ook niet. Maar de hernieuwde belangstelling kan wel voorkomen dat het uiterlijk van alle erven een grote eenheidsworst wordt. Daarnaast willen steeds meer eigenaars van erven weten wat zij kunnen doen om de natuurwaarden op hun 'spulletje' te vergroten. Voor deze mensen is de cursus in eerste instantie bedoeld. Dus voor iedereen die een erf(je) heeft, ongeacht of hij/zij nu een boe renbedrijf heeft of er alleen maar woont. De cursus is een onderdeel van het WCL-project Voorlichting erfbeplantingen project in het kader van het Waardevol Cultuur landschap Zak van Zuid-Beveland). Dit project past uitstekend binnen de doelstelling van het WCL om natuurfuncties, landschap pelijke functies en cultuurhistorische functies binnen het WCL- gebied te behouden, herstellen en ontwikkelen. Het betekent echter wel dat de cursus zich tot nu toe specifiek richt op de Zak van Zuid-Beveland. Het is overigens de bedoeling dat er in de nabije toekomst ook een cursus streekeigen erven voor de rest van Zeeland komt, zij het dan zonder WCL-subsidie. 18 Opzet van de cursus De cursus bestaat uit drie informatie-avonden en één excursie. Tijdens de informatie-avonden worden lezingen gehouden over de typische karaktertrekken van een boerenerf in de Zak, de geschie denis van de boerenerven, de veranderingen die ze tot op heden hebben ondergaan, de natuur die op erven te vinden is en hoe die een handje te helpen, en verder de aanleg en onderhoud van de verschillende elementen als hoogstambomen, knotwilgen, heggen, drinkputten en leibomen. Omdat veel eigenaren van erven, zeker boeren, vaak al over enige praktische kennis en ervaring beschikken en praktisch zijn inge steld, spelen experimenteren en opdoen van concrete ervaringen een belangrijke rol in de cursus. Gedurende de drie avonden (maar ook thuis) maken de deelnemers een plattegrond en een inrichtings plan van hun erf, dat klassikaal besproken wordt. Na afloop van de cursus zullen de meeste deelnemers aan de cursus een plannetje hebben liggen waarmee aan ze de slag kunnen. Verder is er natuurlijk de excursie waarbij een aantal streekeigen erven in de Zak bezocht worden en op een of twee erven onder houd- en aanlegwerkzaamheden worden verricht. Dit voorjaar bezochten we de Bushoeve bij Driewegen en het hof 'Acht is meer dan duizend' in de buurt van de Westeindse Weel, dat met WCL- subsidie tot in de fijnste details zoveel mogelijk in oude staat hersteld wordt. Bij de Bushoeve werd een hoogstamboom onder handen genomen. Helaas bleek er verder weinig tijd om nog meer onderhoudswerk te doen. Wel hebben we op het erf van een deelnemer wat hoogstamfruitbomen en een heg aangeplant. 19 De Boom In 2-97 De Boom In 2-97 vtndcenskot

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 11