In de periode 1994 tot en met 1996 is op 42 erven gewerkt. In totaal zijn 17 drinkputten gegraven of hersteld, 300 hoogstam- fruitbomen en 170 laanbomen geplant. Tevens zijn een 15-tal leibomen (peren en linden) en is 2 km Zeeuwse haag en zijn onge veer 6000 stuks bosplantsoen geplant. In de periode 1994 tot en met 1996 is voor 225.000,- aan het streekeigen ervenproject besteed. Het grootste deel van de kosten is betaald via de WCL-subsidie en de gemeente Borsele. De eigenaren en onze stichting betalen het resterende deel van de kosten. Tevens worden er door onze Stichting nog diverse andere projecten via het WCL-gebeuren uitgevoerd. Via de projecten kleinschalige maatregelen tb.v. de natuur en monumentale bomen en grenslinden wordt ook op diverse erven in de Zak werkzaamheden uitgevoerd. Andere projecten De laatste jaren worden steeds vaker projectmatig erven of speci fieke onderdelen van erven hersteld. Via het hoogstamproject in Zeeuws-Vlaanderen, dat afgelopen winter is uitgevoerd, zijn ongeveer 75 hoogstamboomgaarden hersteld. Bij na al deze hoogstamboomgaarden zijn gelegen op erven. Dit project werd mede gefinancierd via diverse subsidieregelingen zoals EU- subsidie (5b regio), plattelandsvernieuwing en agrarisch natuur beheer. Het grootste deel van de werkzaamheden is uitgevoerd door de boeren in het kader van agrarisch natuurbeheer. De totale project kosten bedroegen 250.000,-. Komende jaren is er weer geld beschikbaar om diverse boomgaarden in Zeeuws-Vlaanderen te herstellen. 22 Ook via het amfibieënproject kunnen komende 3 jaar complete amfibie-biotopen in Zeeuws-Vlaanderen worden hersteld. Daar veel drinkputten op erven zijn gelegen kunnen ook via dit project enkele elementen op erven worden opgeknapt. Op Schouwen-Duiveland wordt er komende winter ook een streek eigen ervenproject in Schouwen West uitgevoerd. Via agrarisch Schouwen hebben zich een viertal boeren aangemeld om hun erf op streekeigen wijze te laten opknappen. SLZ zorgt voor planvor ming en coördinatie van de uitvoering. Totale projectkosten bedra gen 80.000,-. Gemeenten! Tevens zijn er in Zeeland ook enkele gemeenten actief met het herstellen van diverse erfbeplantingen op him grondgebied. De gemeente Borsele heeft via de WCL-regeling een project om agrarische bedrijfsgebouwen door middel van de aanleg van beplan ting landschappelijk in te passen. De gemeente Schouwen-Duiveland zal komende winter binnen de voormalige gemeenten Brouwershaven en Middenschouwen een 7- tal erfbeplantingen herstellen. De gemeente Hontenisse geeft een bijdrage voor aanplant van duurzame bomen op erven. Naast deze projecten en gemeentelijke subsidies is er ook nog een landelijke LVZ-regeling om aanplant van erfbeplanting te subsidi ëren. Deze LVZ-regeling is echter gebonden aan bepaalde gebieden. Hierdoor komt maar een klein deel van Zeeland voor LVZ-subsidie in aanmerking. Binnen de ruilverkavelingsgebieden is het ook mogelijk via de Landinrichting subsidie voor erfherstel te verkrijgen. Conclusie Al met al betekent dit dat in het ene gebied het herstel van streek eigen erven op meerdere manieren kan worden gesubsidieerd, in het ander gebied kan niets aan erfherstel worden bijgedragen. Kortom, soms zie je door de bomen het streekeigen erf niet meer. 23 De Boom In 2-97 De Boom In 2-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 13