Hek van de dam door Theo Aernoudts Het is nog niet zo lang geleden dat men alvorens het erf van een boerderij kon betreden eerst het hek geopend moest worden. De meeste boerenbedrijven waren gemengde bedrijven, dat wil zeggen dat er zowel akkerbouw als veeteelt bedreven werd. Direct rond het erf liep het vee op het weiland dat omgeven werd door meidoornhagen. Vanaf de openbare weg kon men het erf betreden via een hek. Door schaalvergroting en mechanisatie zijn niet alleen vele huiswei tjes met hoogstamfruitbomen en meidoornhagen verdwenen, ook de toegang tot het erf is veranderd. De oprit was te smal geworden voor de grotere landbouwmachines en moest dus verbreed worden. Het gevolg daarvan was dat de hekken die bevestigd waren aan fraai geschilderde dampalen verdwenen. De palen verruilden de verticale stand voor de horizontale stand op de dam. Met andere woorden -gestrekt- liggen ze nu aan weerszijden tussen de dam en de sloot. De ijzeren hekken zijn veelal afgevoerd door de oud ijzerboer om een tweede leven in te gaan als bijvoorbeeld lantaarn paal. In dit artikel wil ik het licht eens laten schijnen op deze sierlijk gesmede hekken. Zo nu en dan kom ik tijdens mijn werk op een boerderij nog wel enkel herkenbare delen van zo'n hek tegen. Vaak echter achterop het erf in een verloren hoek bij het oud ijzer. Soms zie ik nog eens een hek op zijn oorspronkelijke plaats bij de ingang van het erf. De functie, om het erf af te sluiten, heeft het hek meestal niet meer. Maar een hek dat open staat duidt erop dat je bij de bewoners in ieder geval welkom bent. De hedendaagse boer weet nog steeds dat het grootste deel van zijn werk buiten ligt en dat hij bij het welslagen van zijn oogst sterk afhankelijk is van de weersomstandigheden. Ook eeuwen geleden wist men dat al. De boer was er echter van overtuigd dat hij door hard werken alléén de vruchtbaarheid van zijn vee en land niet vol- 24 doende kon bevorderen. Daartoe moesten 'hogere machten' aange sproken worden. Symboliek Om onzichtbare krachten zichtbaar te maken zijn er symbolen geschapen. Het symbool: de best denkbare weergave in beeld van een realiteit die buiten ónze werkelijkheid ligt. Zo is het KRUIS, het ANKER en het HARTJE de concrete voorstelling van het abstracte begrip geloof, hoop en liefde. Naar ik aan neem bij een ieder wel bekend. Minder algemeen bekend zijn de symbolen voor de boer. Aan de hand van de enkele tekeningen van hekken bij dit artikel wil ik er enkele noemen. Belangrijke symbolen voor de boer zijn natuurlijk bescherming van huis en hof en de vruchtbaarheid. In de Germaanse tijd was het symbool voor bescherming van huis en hof het ODAL-teken of 0~~0 25 De Boom In 2-97 De Boom In 2-97 Een hek te Groede waarin veel van de besproken symbolen terug te vinden zijn

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 14