Het vruchtbaarheidssymbool is een ING-teken of ^yC of "y*- of Zoals je kunt zien zijn er verschillende symbolen, maar als de symbolen goed bekijkt kunt je ook zien dat het één een vereenvoudiging is van het voorgaande teken. De oorspronkelijke vorm ven het ING-symbool is ontstaan uit het teken S voor de (vrouwelijke) 'moeder' aarde en het teken voor de (mannelijke) hemel Als je deze twee tekens samenvoegt ><3>( geeft het de paring van de hemel en de aarde weer. Het ODAL symbool geeft ook de jaarcyclus weer van de absolute regelmaat in de kosmos - dag en nacht, de seizoenen, het elk jaar op de zelfde tijd en plaats verschijnen van de sterrenbeelden - dit moest de mens wel opvallen. Tussen de twee ODAL-symbolen ziet men soms een paard afge beeld. Dit is de hagelwitte ros, Sleipnir van de Germaanse oppergod Wodan. Als afweerteken voor onweer. Een enkel keer heb ik i.p.v. het paard een haan afgebeeld gezien. De haan staat voor waakzaam heid en vruchtbaarheid, bovendien kan hij onweer afweren en het nachtelijk duister, inclusief de boze geesten op de vlucht jagen. Tussen de ODAL's, boven het paard zie je soms sierlijke krullen die een Lelie of een Iris voorstellen. De Lelie staat in het midden-Oosten voor het licht. In de Middel eeuwen stond de Iris (lisbloem) ook nog voor macht en kuisheid. In Egypte staat de lotus symbool voor het ontspruiten van het leven uit het water. 26 Deze 3 bloemen, de Lelie, de Iris en de Lotus zijn in de loop der eeuwen samen gevoegd tot een beeltenis voor het leven, de geboor te, de wederopstanding. In België heb ik eens de levensboom afgebeeld gezien in een hek. De levensboom als versiering in het bovenlicht (raam boven de voor deur) is altijd populair geweest. Deze ornamenten kunnen we overal vinden in ons land maar uitgevoerd in een hek heb ik ze in Nederland nog niet aangetroffen. De boom des levens: het eeuwen oude zinnebeeld voor het leven, vruchtbaarheid, voorspoed en geluk. De symboliek van de levensboom is op verschillende manieren uit te leggen maar komt in wezen op hetzelfde neer. De vertakkingen naar beneden zijn als het ware de wortels waarmee de levenssappen van het hier en nu worden op gezogen. De stam waaruit alle mogelijkheden in deze werkelijkheid vloeien die dienstbaar zijn aan een hoger verlangen. De takken reiken tot in de hemel met de vruchtgevende kruin om zo de verbinding en de eenheid tussen de hemel en de aarde te realiseren. Onze voorouders, de Germanen, voelden zich één met de natuur, Het heelal, de kosmos, was voor hen verbonden door de wereld boom, een heilige ordening die hemel en aarde omspande. Zon Een toegangshek met een stralende zon. De zon is de gever van licht, symbool van het leven. Als de zon vanuit een hoek van het hek straalt dan symboliseert het geluk! De symboliek die ik hier heb genoemd en belicht is terug te vinden in vele culturen. 'i De symbolen op en in hekken verwerkt variëren sterk in uitvoe ring, soms zijn ze eenvoudig, zelfs sober, of juist 'ingewikkeld' en met veel sier gemaakt; afhankelijk van de fantasie en vakbekwaam heid van de smid en natuurlijk van de welvarendheid van de boer. 27 De Boom In 2-97 De Boom In 2-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 15