Agenda Ik geniet ervan als ik op boerderijen kom waar oude exemplaren met zorg zijn onderhouden en in sommige gevallen- gerestaureerd zijn. Met respect voor de vroegere bewoners, die zich indertijd de moeite hebben getroost deze schitterende hekken te laten maken voor de toegang tot hun erf. Op veel landbouwbedrijven wordt tegenwoordig rationeel-econo- misch geproduceerd. Een directe relatie met het gewas en het vee is nauwelijks nog waar te nemen. We kijken al niet meer vreemd op als de boer zijn erf op rijdt en met de afstandsbediening, vanuit zijn auto of vanaf zijn tractor, het toegangshek open schuift. Of als je, als bezoeker, het erf op rijdt en je eerst moeten melden via de intercom. Dit soort boerderijen verfraaien het landschap meestal niet. Deze toegangshekken associeer ik met fabrieks- en industrie terreinen. Het komt op mij als zakelijk en afstandelijk over. Geef mij maar de charme van een oud verroest hek dat niet meer open of dicht kan maar waar je bij de boer langs achter binnen loopt, 'volk' roept, en 'binnen' terug hoort roepen en waar je nog eens een 'levens'boom op kunt zetten over het leven tussen hemel en aarde. Het hek op de dam Onze Stichting zet zich in voor het behoud van kleine landschaps elementen. Ik wil dan ook, in het kader van onze actie 'maak je erfgoed pleiten voor het behoud van HET HEK OP DE DAM. Het behoort tot ons cultuur- historisch erfgoed. De entree van het erf is tenslotte nog altijd het visitekaartje van het boerenbedrijf en het erf is een weerspiegeling van zijn bewoners! Dat het verleden nooit helemaal uitsterft, daarin werd ik enkele weken geleden bevestigd toen ik op een erf kwam waar een veld- schuur, vrij recent, dicht gebouwd was met bakstenen en het ING- symbool in een andere kleur baksteen duidelijk te herkennen was. Waaruit voor mij blijkt dat de mens wel kan vergeten maar dat hij het verleden altijd in zich mee draagt. Want hij is wél in elke tijd zichzelf, maar is teven het product en de samenvatting van alle voorgaande tijdperken. Toen ik de boer, die de schuur zelf had 28 dicht gebouwd, waarom hij deze ruit-vorm had ingemetseld zei hij omdat zo'n strakke en vlakke muur saai en eenvormig is. Een man die dus kleur en vorm aan zijn leven weet te geven. Met dit artikel ben ik zeker niet volledig maar ik hoop dat de lezer met deze uitleg zijn ogen open houdt voor HET HEK VAN DE DAM en ze niet meer sluit! Mocht u aanvullingen, informatie, vragen of foto's hebben van of over hekken dan zijn deze van harte welkom. - 4 oktober '97: Open boomgaarddag te IJzendijke. Zie bladzijde 3! - 25 t/m 29 oktober '97 25 t/m 29 april '98: Vrijwilligersreis naar Ecolonie, Frankrijk. Beide reizen zijn al volgeboekt! 29 De Boom In 2-97 De Boom In 2-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 16