De restauratie van een oude boerenschuur Toert SLZ 15 jaar geleden (de naam was toen nog Stichting Land- schapsverzorgjmg Zeeland) werd opgericht, was de belangrijkste taak van de stichting: het ondersteunen van vrijwilligerswerk in het land schapsbeheer. Dit gebeurde door het beschikbaar stellen van gereed schap, cursussen, een verzekering, het in contact brengen van eigenaren en vrijwilligersgroepen en natuurlijk niet te vergeten het uitgeven van het contactblad 'De Boom In'. Het activiteitenpakket van SLZ is in de loop der jaren sterk uitgebreid, maar het vrijwilligerswerk neemt daarbinnen nog steeds een belang rijke plaats in. Knotten, hoogstamfruitbomen snoeien, maaien en hooien, plantwerk... en zo nu en dan eens een opvallend project dat een verslagje in De Boom In zeker waard is! door Lucien Calle Het is een bekend gegeven. Vele prachtige maar oude boerenschu ren worden niet meer goed onderhouden. Steeds meer verdwijnen deze formidabele bouwwerken uit ons landschap. Dat is op zich begrijpelijk maar langs de andere kant toch erg jammer. Want veel van de boerenschuren zijn buitengewoon' waardevol. Denk alleen maar aan het landschappelijke en cultuurhistorisch aspect. Daar naast zijn de schuren ook in ecologisch opzicht belangrijk, als broedplaats voor zwaluwen en kerkuilen. Minder bekend is dat zowel asbest- als rieten daken belangrijke groeiplaatsen zijn voor mossen en korstmossen, redenen genoeg dus om het behoud van zoveel mogelijk van de monumentale schuren te behouden. Nu ligt het niet direct op de weg van de SLZ-vrijwilligers om zich intensief met dit soort zaken bezig te houden. Toch deed er zich in het voorjaar van 1997 een mogelijkheid voor om ook hiermee eens wat ervaring op te doen. 30 In Zeeuws-Vlaanderen, dichtbij Axel staat namelijk ergens een vervallen schuur die in zo'n slechte staat was, dat er acuut gevaar van instorting bestond. De eigenaar verzocht ons om met wat eenvoudige lapmiddelen de schuur nog tenminste een aantal jaren overeind te houden. Op de noordzijde van het dak ligt riet, aan de zuidkant dakpannen, riet en golfplaten, naast enkele gapende open gaten. De schuur heeft een flinke hoogte. Toen we de schuur eens wat nader beke ken bleek een van de dak-draagbalken te zijn gebroken. Ter plaatse hing het dak nog op enkel wat dunne draagkepertjes, ondanks het enorme gewicht van de dakpannen. Verder bleken er vele verticale draagbalken (we noemden ze staanders, ongetwijfeld hebben ze een andere officiële naam) van hun fundament geschoven zodat ook deze in de lucht zweefden. Een moeilijke klus, maar wel een mooie uitdaging, die we dan ook zijn aangegaan. Gelukkig waren op andere plaatsen in de schuur nog genoeg nieuwe balken aanwezig, die we konden gebruiken. Met de hele groep vrijwilligers hebben we eerst de schuur grondig geïnventariseerd en met zijn allen een "plan van aanpak" bespro ken. Iedereen was het er direct over eens dat eerst de dakpannen van het dak moesten, om ieder risico te voorkomen. Dus op de ladders en dak kruipen, in rijen opstellen en maar doorgeven al die pannen. Toen het gewicht van het dak was werd eerst de gebroken draag- balk eruit gesloopt en direct vervangen door een nieuwe. Dat was natuurlijk een hele klus. De Boom In 2-97 De Boom In 2-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 17