Boerenerven, een bijna vergeten erfenis De Erfgoed Trofee '97 'Maak je erfgoed start met de uitreiking van een Erfgoed Trofee '97. Eigenaren van boerenerven, en dat kunnen natuurlijk ook 'buitenlui' zijn, konden zich voor de trofee inschrijven. In Zeeland waren er 22 inschrijvingen waarvan uiteindelijk een jury de beste heeft uitgekozen. De jury heeft beoordeeld op 3 aspecten: waarde voor natuur en landschap; cultuurhistorie en praktische bruikbaar heid voor de boer. Winnaar is geworden de familie Polderdijk uit Nieuw en St. Joosland. Bij hun is op het toegangshek naar het erf het bordje opgehangen "Winnaar Erfgoed Trofee 1997, provincie Zeeland". Open Boerenervendag Meest in het oog springend onderdeel van de actie is de Open Boerenervendag welke op 4 oktober gehouden wordt op het erf van de familie Quist, 't Molentje 4 te IJzendijke. Hier kan het grote publiek kennis maken met de mogelijkheden die er zoal zijn op en rond een boerenerf om de natuur- en landschapswaarden te versterken. Een uitgebreider overzicht van het programma leest u elders in deze 'De Boom In'. In de loop van het winterseizoen '97/'98 zullen een aantal erven binnen Zeeland worden opgeknapt. Dit kan soms om heel eenvou dige maatregelen gaan, zoals het ophangen van een nestkast voor een Kerkuil. Soms wordt er meer gedaan. Een hoogstamboomgaard- je wordt hersteld, de veedrinkput wordt uitgemodderd of er wordt een windsingel aangeplant. Tevens wordt, met name in Zuid- Beveland een 'ervencursus' gegeven. De belangstelling daarvoor blijkt inmiddels dermate groot te zijn dat er reeds een viertal cursussen zijn volgeboekt. De belangstelling van de eigenaren is hoopgevend. Het blijkt dat men veel belangstelling heeft voor de natuur en het landschap in de eigen omgeving. door Gerard Smallegange Werkgroep Boerenerven Nederland Het bleekveld op onze boerderij was een apart lapje gras omzoomd door een oude heg van gemengde herkomst. Als de lakens waren gewassen - en dat was vroeger een heel werkmet kokenstampen en wat al niet - werden ze keurig uitgespreid op de bleek. Laken naast laken lag er naast elkaar zeer wit en rein te zijn. Als jongetjes was het ons dan streng verboden om ons in die omgeving te vermaken met balspelen, hoepels of anderszins. Dat was erg moeilijk, want juist in tijden dat het niet mocht hadden we erg veel zin in een partijtje voetbal op de bleek met de heg als begrenzing van het doel. Terwijl we nog aarzelden, kwam soms een kat in volle onschuld aangetrippeld. Met de pootjes vol losse modder wandelde het dier diagonaalsgewijs over de lakens heen, een intrigerend spoor van grijs en zwart achterla tend op de witte lakens. Als de werkster of je moeder daarna, in grote woede ontstoken, de kat wegjoeg trippelde het stomme dier weer dwars over alle lakens heen uit het gezichtsveld. In zo'n situatie lachend toekijken was riskant. Voordat je het wist, had je een stevige oorvijg te pakken. Je kon maar beter wegduiken naast de taeltuun, de stellage waarop de melkemmers en teilen (=taelen) te drogen lagen. Of naast het bankje dat tussen taeltuun en regenbak stond, en dat normaliter diende als zitplaats bij het aardappelen schrappen Cs zomers) of het mosselen knipsen Cs winters). Of bij de grote bos rabarber die achter taeltuun en regenbak weelderig groeide. Maar bij die rabarber zat je nooit lekker weggekropen. Het was het laagste plekje in de tuin, alle water van afwas en emmers schrobben stroomde erheen. Dat was prettig voor de vochtminnende rabarber maar niet voor het jongetje dat erachter wegkroop. Nee, alles welbeschouwd kon je maar het beste wegduiken achter de opbouw van de regenbak. Dan moest je wel oppassen de bakkruudjes, de knoffeltjes en de broekomstulen niet te 11 De Boom In 2-97 De Boom In 2-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 7