QQOOOOGOQO Man en paard maakten plaats voor grote tractoren, voor combines, voor reusachtige bietenrooiers voor volledig gemechaniseerde combinaties die de aardappel rooien, sorteren en bunkeren. Het versnipperde grondareaal van weleer is grotendeels verkaveld. Dat ging gepaard met bedrijfsvernieuwing en -verplaatsing. Vele tien duizenden hectares zijn onteigend en duizenden hoeves met hun erven zijn afgebroken en verdwenen. Ze moesten plaats maken voor woningbouw, voor wegenbouw, voor recreatie en industrie terreinen. In 1953 spoelde de zee over een groot deel van het Zuid Westen. Daarmee waren in een nacht enige duizenden hoeves en erven beroofd van hun bomen, heesters, planken schuur en vaak ook nog van hun historische gebouwen die generaties lang dienst hadden gedaan. Boerenerven en boerentuinen Het wordt zo midden in dit verhaal tijd om boerenerf en -tuin wat nader te definieren. Onder een erf verstaat men een al of niet omheind stuk grond met gebouwen (boerderij en bijgebouwen) en onbebouwde ruimte (tuin en bedrijfsruimte) die samen een eenheid vormen. De boerentuin omvat die delen van het erf waarop nuts- en sierplanten gekweekt worden; groenten, bloemen, maar ook (klein)fruit, keuken- en geneeskruiden. Heeft een traditioneel erf, heeft een dito boerentuin enige waarde om gememoreerd en geboekstaafd te worden, en zo ja, welke? Vele eeuwen heeft niemand - en zeker de boerinnen en boeren niet - stil gestaan bij deze vraag. Je had boerentuinen, die werden onderhouden voor het nut en de sier, en verder ging het verhaal niet. De beschrijvende tuingeschiedenis hield zich bezig met de culturele en plantaardige waarde van grote adellijke tuinen, met de tuinen rond kloosters en landgoederen. Wat later kwamen daar de tuinen van de gegoede burgerij bij. Die konden planten of elemen ten van waarde bevatten. Met boerentuinen hield niemand zich bezig. En toch, zowel plantkundig en ecologisch als cultuurhisto risch is de boerentuin en het erf van grote waarde. De boerentuin maakt deel uit van ons cultuur-historisch erfgoed. Professor Rabbinge (Wageningen, lid Wetenschappelijke Raad Rege ringsbeleid) zei onlangs op een congres: "de huidige samenleving wil niet alleen ruimte voor oorspronkelijke natuur op zich, de samenleving hecht waarde aan cultuurhistorie, herinneringen aan een rijk verleden. Cultuurhistorische landschappen en elementen moeten behouden en hersteld worden". Het merkwaardige bij boerentuinen is, dat wij ons nooit bewust zijn geweest van die waarde. Ze waren altijd zo geheel vanzelfspre- ken aanwezig in al hun rijkdom en verscheidenheid dat we hun bestaan als vanzelfsprekend aannamen. Nu ze echter, doordat de samenleving en dus ook de landbouw in een stroomversnelling is geraakt, in snel tempo dreigen te verdwijnen, - in feite voor het overgrote deel al verdwenen zijn - beseffen we hun waarde pas. 15 De Boom In 2-97 ilOEMEM, BOOMGAARD De Boom In 2-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 9