Iedereen kent Walcheren met name als graslandgebied en zou verwachten dat de meeste weidevogels op grasland beschermd zouden worden. Toch bestaat de helft van de totale afgezochte oppervlakte uit bouwland: met name nesten van kieviten, scholeksters en kluten tussen de bieten en het maïs bleken bescherming nodig te hebben. Van de 139 nesten zijn 101 nesten beschermd op bouwland, waarvan 43 nesten nog een tweede keer! De betrokkenheid van de boeren is daarbij groot. Daarnaast heeft de groep zelf, samen met enkele vrijwilligers van de Bevelanden, een informatiemiddag verzorgd voor personeel van het Proef station voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. Aan het eind van het seizoen hebben een aantal vrijwilligers en ondergete kende de koppen bij elkaar gestoken om te kijken hoe de weidevogelbe scherming op Walcheren wat gestructureerder kan verlopen. De groep wordt tenslotte zo groot, dat het het beste lijkt om de taken wat te verdelen. En dat is gelukt: Bart Heijne is lokaal coördinator;-hij zorgt met name voor het verdelen van nieuwe vrijwilligers en boeren. Jan Staal is veldmedewerker en zal zorgen voor praktische ondersteuning in het veld. Leini Goossen zorgt voor de heel belangrijke administratieve ondersteuning, onder andere voor het verzamelen en verwerken van de registratieformulieren aan het eind van het seizoen. Schouwen-Duiveland Na de daverende start met het beschermen van een grote klutenkolonie kabbelt het op Schouwen voort. De betreffende kolonie kluten zitten inmid dels hoog en droog op de eilandjes in de inlagen. Er zijn op dit moment drie vrijwilligers die zo'n 11 bedrijven bezocht hebben. Ze opereren solo wat niet echt stimulerend werkt en het ef niet eenvoudiger op maakt. Op de 133 ha zijn 9 van de 21 gevonden nesten beschermd, waarvan 5 nog een tweede keer. Versterking binnen deze regio kunnen we nog gebruiken, met name in het gebied ten oosten van Zierikzee is redelijk vogelrijk. De huidige vrijwilligers vinden het leuk om eventueel nieuwe mensen hier te begeleiden. Algemeen beeld van 1997 Een algemeen beeld in heel Zeeland: veel vastgeregende eieren op bouw land. Waarschijnlijk veroorzaakt door enkele enorme stortbuien. De vogels hebben daardoor niet de tijd gehad om de eieren te keren. Hierdoor is de warmteverdeling slecht verlopen en hebben de embryo's het niet gered. In tegenstelling tot vorig jaar kwam de grasgroei redelijk snel op gang. Hierdoor was het op een aantal plaatsen op grasland vaak moeilijk om nog nesten te vinden. Afgaan op het gedrag van de vogels om de nesten te vinden wordt dan erg belangrijk maar bleek niet gemakkelijk. De bescherming op bouwland bleek erg zinvol. Met name de bescherming van nesten op aardappelpercelen heeft veel energie gevergd van zowel boer als vrijwilliger. Legsels van kievieten op deze percelen gaan vaak maar liefst vijf bewerkingen tegemoet: eggen, bemesten, eggen, poten, aanfrezen van de rillen. Dit betekent 5 keer legsels oppakken en weer neerleggen! Vooral het poten van aardappels vergt nauwkeurigheid en dus aandacht van de trekkerbestuurder. Niet eenvoudig om dan ook nog eens op nesten te letten. Als vrijwilliger op de trekker meerijden bij het poten (aardappels poten gaat namelijk heeeeeeel langzaam) bleek minder verstoring op te leveren dan op het land te blijven! Het was bovendien gezellig in de cabi ne- Vermeldenswaardig is de vondst van enkele nesten van watersnippen. Watersnippen zijn er in Zeeland relatief veel, maar broedgevallen weinig. Gelukkig bleek op dit perceel dat er heel weinig runderen liepen waardoor de beweidingsdruk zo laag was dat bescherming van de nesten niet nodig bleek. Toekomst project vrijwillige weidevogelbescherming Drie jaar geleden zijn we met nul begonnen. Natuurlijk zijn er altijd boeren geweest die uit zichzelf weidevogels gespaard hebben, maar dat ze daarbij in het veld ondersteund werden door vrijwilligers is in Zeeland nieuw. Dit is even wennen voor de boer en wennen voor de vrijwilligers. Er moet een stukje vertrouwen opgebouwd worden en dat heeft tijd nodig. De Boom In 3-97 22 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 13