^-1éüÈLijk Toepasbaarheid van zaadmengsels De boer krijgt vreemden op zijn land. De vrijwilliger komt misschien wel voor het eerst op een boerderij. De vrijwilliger zal zeker in het begin met alle nesten vinden en de boer zal dit moeten accepteren. Aan de andere kant is het niet nodig om vijandig tegenover elkaar te komen te staan als een nest ondanks de markering per abuis toch nog onder het mes of de band van de machine terecht komt. Daarover praten met elkaar is voor beide partijen zeer leerzaam en werkt ook weer mee aan dat stukje vertrouwen dat opge bouwd moet worden. 1998 is het laatste jaar van het project. Maar gelukkig met getreurd, minister Van Aartsen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij vindt dat de vrijwillige weidevogelbescherming de komende jaren zijn ondersteuning nodig heeft. Laten we hopen dat de provincie daar ook zo over denkt. Dit betekent dat we meer tijd krijgen om dit opgebouwde net werk in Zeeland verder uit te bouwen en te versterken. Als ik terug kijk met hoeveel inzet, enthousiasme en plezier de afgelopen drie jaar mensen in het veld bezig zijn geweest, dan heb ik er het volste vertrouwen in dat dat ook de komende jaren nog door kan gaan. Om alvast te noteren Donderdag 12 februari 1998 is er een jaaravond weidevogelbescherming. Deze informele avond is enerzijds bedoeld om alle betrokken beschermers, zowel boeren als vrijwilligers uit heel Zeeland kennis te laten maken met elkaar. Anderzijds om van gedachten te wisselen over onderwerpen zoals predatie en manieren van beschermen afgestemd op de bedrijfsvoering. Albert Beintema ("de weidevogelkenner van Nederland") zal een enerverend verhaal vertellen over weidevogels in het algemeen. De uitnodigingen voor deze avond worden in december verstuurd. Heb je hiervoor tegen 't eind van het jaar nog geen uitnodiging ontvangen, dan kan je je telefonisch of schriftelijk opgeven bij SLZ. Dit is helaas nodig, omdat de zaal anders misschien vol zit. Versterking Mocht je in 1998 of in de nabije toekomst enkele uurtjes per week over hebben in de periode van maart tot juni en iets zien in praktisch veldwerk, of wil je gewoon een keer meelopen met een bestaand vrijwilligersgroepje om te kijken of het wat voor je is, dan kan dat. Of ken je boeren in je omgeving die misschien interesse hebben om mee te doen aan het project (het kost niets en verplicht niets!), neem even contact op met een van de actieve groepjes in je omgeving of met SLZ in Goes. - A* J door Maarten de Jong Stagiair bij SLZ Sinds begin september loop ik stage bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Mijn naam is Maarten de Jong en ik studeer milieukunde aan de Hogeschool in West-Brabant. Ik hou me bij de stichting bezig met een onderzoek naar de toepasbaarheid van het inzaaien met zaadmengsels om zodoende de waarde voor de natuur van bepaalde plaatsen te vergroten. De aanleiding van het onderzoek is dat er aan Stichting Landschapsbeheer vragen gesteld worden zoals: Is het nodig om in te zaaien? Wat is het beste zaadmengsel? Hoe moet het ingezaaide stukje beheerd worden? De plaatsen waar men zaadmengsels kan inzaaien zijn: akkers, akkerranden, houtige elementen, grasland, dijken en veedrinkputten. Door de stichting is al ervaring opgedaan met het inzaaien van akkerranden met kruiden zoals: bolderik, gele ganzebloem, kamille, korenbloem en het inzaaien van bloeiende cultuurgewassen zoals: phacelia, gele mosterd en wilde peen. Doordat er in de akkerrand bloeiende gewassen zijn ingezaaid zal de rand meer insekten, vogels en roofdieren gaan aantrekken. Er is ook geëxperimenteerd met het inzaaien van klavers onder nieuw aangeplante heggen tegen overwoekering van de heg door onkrui den. Op de andere plaatsen waar men eventu eel zaadmengsel kan inzaaien, zijn door de stichting nog geen experimenten uitgevoerd. De Boom In 3-97 24 De Boom In 3-97 I Gele Ganzebloem Chrysanthemum segetum

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 14