22 juli Stoomtreinreis door Zuid-Beveland j door Lucien Calle, medewerker SLZ Langs delen van het oude spoortraject door Zuid-Beveland, daar waar nu zomers de stoomtrein loopt, wordt aan landschapsonderhoud gedaan door de vrijwilligers van de VLP. Op diverse plaatsen wordt bijvoorbeeld de vegeta tie gemaaid, om daarmee mooie, bloemrijke spoorbermen te creëren. Wat is er dan mooier om met diezelfde vrijwilligers op een mooie zomerse dag de stoomtrein te nemen en te genieten van de prachtige bloembermen en het fraaie landschap. We vertrekken rond een uurtje of elf van een stationnetje vlakbij het "grote" station van Goes. Met een hoop zwarte wolken en gefluit zet de trein zich in beweging. Na het passeren van de bedrijventerreinen van Goes, glijdt de trein langzaam een mooi landschap. Met de kleinschalige polderstructuur, gevuld met vele percelen zwarte en rode bessen en ander fruit, is het landschap typisch Zuid-Bevelands. In de verte zien we de dorpjes 's Heer Abtskerke en Nisse, met hun kenmerkende kerktorens. Nu in de hoge zomer zien de landbouwgewassen er prachtig uit. Veel percelen met maïs. Hier en daar vlas en het goudkleurige tarwe. De oogst is in volle gang. Dicht langs het spoor zijn er schitterende hagen. Ze bestaan uit een menge ling van soorten zoals meidoorn, rozen en katwilg. Hele stukken van die hagen zijn uitgegroeid tot een indrukwekkende wildernis. Grote delen zijn overgroeid met bramen en heggerank, dat een liaanachtige structuur heeft. Soms zijn die hagen zo weelderig dat je de indruk krijgt dat je door het oerwoud rijdt. De hagen langs de Bergweg bij 's Heer Abtskerke zijn wel de mooiste. Sommige stukken van de spoorberm zijn dan weer helemaal open. Daar zien we uitbundig bloeiende bloemenmassa's. St. Janskruid, veldlathyrus, jacobskruiskruid en pastinaak bloeien geel. Het koninginnekruid bloeit rose/rood. Onderweg genieten we in de trein van koffie met een koek. Nostalgisch Wat later passeren we wat kreekrestanten van de Zwaakse Weel, net onder 's Gravenpolder. Overal waar de trein een weg kruist, staat ze steeds even stil. Het haast onafgebroken hoge gefluit klinkt wel wat nostalgisch, maar het geluideis zeer dominant aanwezig en je vraagt je soms af of dat niet wat minder kan. Opvallend is dat op bepaalde delen langs het spoor twee rijen populieren aangeplant zijn, zeer dicht langs de baan. Goed dat de raampjes van de trein niet open kunnen, want als je je hoofd dan even uit het raam zou steken, tsjakkaJe vraagt je af hoe dat moet als de bomen nog wat in de dikte groeien. Komt dan de trein klem te zitten? Even later loopt de trein Hoedekenskerke binnen. In Hoedekenskerke huren we fietsen. Vlak na Hoedekenskerke fietsen we door een oude hoogstam- fruitboomgaard. In de vele fraaie, bloeiende wegbermen op weg naar Oudelande ontdekken we bijzondere planten als wilde maijolein en aardaker, naast wat algemenere als agrimonie. Bij Oudelande bekijken we een fraaie boerderij met veel oude bomen. Vooral de eiken springen eruit. Ze hebben een imposante omvang, deze bomen moeten minstens een eeuw oud zijn. Beheersplan We zoeken nog een fraai stuk spoorberm, die sinds kort door een groep vrijwilligers wordt onderhouden. Vanuit de trein zie je van de bloemen pracht overigens niet altijd even veel. Dat komt omdat plaatselijk het tracé zó smal is dat de vegetatie letterlijk onder de trein verdwijnt. Nu wordt er voor de gehele spoorbaan een nieuw beheersplan gemaakt. Door onder andere Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Stichting Behoud Stoomtram. We fietsen verder richting Zeedijk bij de Biezelingse Ham. Daar steken we even onze hoofden over de dijk en kijken over de Westerschelde. Aan de overkant zien we het dorp Ossenisse. Op een enkele verdwaalde scholekster na laten zich niet veel watervogels zien. Wel, en dat is opmerkelijk, zien we een aardaker bloeien aan de buitenzijde van de zeedijk. Met de wind in de rug gaat het weer richting Hoedekenskerke, waar we nog even de oude veerhaven bekijken. Daarna weer met dezelfde stoomtrein terug naar Goes. Bij het uitstappen op het eindstation valt pas op hoeveel mensen met de trein reisden. Wel een paar honderd mensen genoten op deze manier van een prachtige zomerse middag! (ibovenstaand artikel verscheen eerder in dagblad de Stem) De Boom In 3-97 De Boom In 3-97 5

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 4