authentieke boerenerf er uit zag. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje had een kraam vol met nestkasten voor allerlei gevederte of gevleugelte (vleermuizen). De Werkgroep Amateur Archeologen had mooie foto's uit de omgeving waaruit veel archeologisch feitenmateriaal ontfutseld kon worden. Zoals gewoonlijk trok het kraam met allerlei oude fruitrassen veel bekijks, evenals het onderwerp bijen. Rudie had een verzameling takjes meegenomen. Het waren 25 verschillende soorten struiken. Wie ze allemaal herkende maakte kans op een prijs van 25 doornstruikjes. Wie is daar nu niet gelukkig mee! Bij dit kraam konden mensen een ontwerp laten maken voor de beplanting op en rond htm erf. Heksenbezems Een eindje verderop was de jeugdhoek. Het Wereldnatuurfonds met de Rangers, het steunpunt voor Natuur en Milieu Educatie Zeeuws-Vlaanderen met een leskist 'de boer op' en een klein speeltuintje. Dit alles zorgde ervoor dat de kleintjes zich deze dag opperbest vermaakten. Vooral het schminken tot koe, varken of poes was een groot succes! Tussen het knotten van knotwilgen door kon je Marion en Laurens ontdekken. Ze waren bezig met het maken van echte heksenbezems. Zich vermommen als heks hebben die twee niet nodig.... Dan was er ook nog de Stichting Groede met allerlei oude gereedschappen, zoals een zaaiviool. Het Werkend Trekpaard vroeg aan de mensen hoeveel Betsie en Sara samen wogen. Ze trokken een kar welke een hele dag door een kleine rit maakte in de omgeving. Even pauze nemen was er niet bij; steeds stond een enthousiaste meute te wachten om mee te kunnen op de volgende rit. Agrarisch West lichtte het bedrijfsnatuurplan toe en het waterschap had uitvoerige informatie over de mogelijkheden en onmogelijkheden van het helofytenfilter. En dan, op het eind van de tocht, de kantine. Daar voor stond een speciale bakoven opgesteld. Een hele dag werd er gestookt op takkenbossen van wilgenhout De bakker maakte meer dan 400 ovenkoeken. Er hadden wel twee ovens en twee bakkers kunnen staan. Dan waren nog alle ovenkoeken als zoete broodjes over de toon gegaan. Mensen van het IVN gaven excursies over het erf waarbij ze wezen op de meest onopvallende zaken. Eenmaal gezien wordt zo'n korstmosje of zwammetje een ware natuurbeleving. Ook kon men op de fiets springen om een mooie route in de omgeving te fietsen, waarbij ook enkele andere boerenerven bezocht konden worden. Alle mensen die op één of andere manier op deze dag in het 'complot' zaten hebben het een hele dag door zeer druk gehad. Er was bijna geen tijd om zelf even over het erf te lopen of om even rustig koffie te drinken. Het is natuurlijk wel een teken dat de dag een groot succes was! Speciaal opgezet om veel publiek te trekken, om iedereen te laten zien hoe mooi een erf kan zijn en wat je er allemaal kunt doen om de natuur- en landschapswaarden te versterken. Het aantal bezoekers kunnen we alleen maar schatten. Het was drukker dan twee jaar terug op de Hollandsche Hoeve, wat toen ook al met zo'n 800 bezoekers een groot succes was. De open boerenervendag bij de familie Quist trok, naar onze schattingen, zo'n 1250 bezoekers! Een nieuw record! De afsluiting De hele dag door wappprde de vlag met het logo van onze stichting bij de ingang. Vanaf het par keerterrein stond een grote vlieger met het logo van de Erfgoed actie hoog aan het firmament. Het was een schone dag en, eerlijk is eerlijk, het was ook leuk dat het tegen zes uur 's avonds weer was afgelopen. Onderuitgezakt, moe, maar zeker voldaan lieten de 'werkmensen' van vandaag zich een heerlijke groentensoep voorschotelen, gevolgd door een vegetarische preistamppot. De karnemelksepap als toetje werd door sommigen met gemengde gevoe lens ontvangen. Was er dan helemaal niets fout aan deze dag? Oh, natuurlijk wel, maar dankzij de inzet van velen was dat nergens een probleem. En natuurlijk hebben we de dag weeral geëvalueerd. Een ver slagje daarvan zit goed opgeborgen in het archief, dat komt over twee jaar, bij de volgende actie, weer goed van pas! Met dank aan de Postcode Loterij die één en ander jinancieel mogetijk maakte. De Boom In 3-97 8 De Boom In 3-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 6