25 t/m 29 oktober Vrijwilligersreis naar Ecolonie, Frankrijk door Jan Kruit, vrijwilliger van Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren Zaterdagmorgen 25 oktober 1997 om 7.10 uur, in het donker, vertrekken de Walcherse vrijwilligers bij het station te Middelburg. Nadat in Goes en Kloosterzande zich andere vrijwilligers bij de groep hebben gevoegd gaat de reis via Antwerpen, Brussel, Luxemburg zuidwaarts. Thionville, Metz, Nancy, Contrexéville, Hennezel. We arriveerden om kwart over vijf na een reis van 560 km. We werden hartelijk verwelkomd door Mineke Aarnoudse (afkomstig uit Middelburg) met koffie en thee. Ronald, verantwoordelijk voor het groen op Ecolonie,. gaf ons op zijn vrije dag een korte rondleiding over het terrein en een indruk van wat er gedaan kon worden in de komende drie dagen. We sloten de middag af met een heerlijke vegetarische maaltijd, bestaande uit rijst, snijbiet, aardappels, saus en salade. Het toetje bestond uit een lekker stuk taart. 's Avonds was er een glasheldere hemel met miljarden sterrenstelsels) en de melkweg. Het was koud. Ecolonie ligt op 380 m. hoogte. Met zomertijd gingen we slapen en 's morgens stonden we, na een lange nacht, in de wintertijd op in een toepasselijke wit bevroren wereld. Fanatieke start Na wat overleg konden we direct na het ontbijt in groepjes aan het werk. Op deze zondag wilden we een flinke start maken met de werkzaamheden. We werkten inderdaad met enkele rustpauzes tot 's middags om half vier. Werkzaamheden waren: het graven van een greppel/waterafvoer langs de moestuin en de aanleg van een bijbehorend dammetje. Het zagen van dode takken uit de kastanjeboom bij entree, die niet op het hek mochten vallen. Iedere medewerker in de boom werd goed gezekerd. Het afzetten van een enorme haagbeukenhaag van wel 10 mtr. hoog en circa 40 mtr. lengte. Om half vier stonden de koffie en thee klaar met een stuk cake. De rest van de middag was vrije tijd om te wandelen, paddestoelen (parelstuifzwam) te zoeken voor het avondeten van de volgende dag en te sporten. 's Avonds na het eten een glaasje wijn, pinda's, water. Veel gepraat, soms slap, maar vaak ook serieus. De groep landschapsbeheerders uit Zeeland wordt hechter en om 10 uur 's avonds zitten we nog bij elkaar. De bewo ners van de (E)colonie hebben zich al op hun kamers teruggetrokken. 10 Us Toen we de volgende dag wakker werden, zat er ijs aan de binnenkant van ons slaapkamerraam. Toch had bijna niemand het koud gehad. Na het ontbijt zijn we met z'n vieren nog een stukje gaan wandelen in de richting van een riviertje. We kwamen met twee schapenschedels terug. Leuk voor thuis als decoratie op de vensterbank of op de schoorsteen. Die ochtend gingen we met zijn allen verder de beukenhaag te lijf. Met man en marht werd er gezaagd, aan de touwen getrokken om te voorkomen dat de zware bomen het water invielen, haardhout eruit gehaald en verzaagd, takkpn weggesleept naar de houtril en de houtril (op)gebouwd. Ongelooflijk wat een berg takkenhout daarin ging en wat een samenwerking. De drie zeeuwse vrouwen dansten op de houtril alsof het een trampoline was. Voor de warme middagmaaltijd van half één zijn we bijna klaar. Walcheren wil het na de middag even afinaken. Zeeuws-Vlaanderen wil het voor het eten nog doen en dan een kwartier later eten. Toch twee groepen met een iets verschalende cultuur. Heerlijk toch? Uiteindelijk wordt overeengekomen toch maar eerst lekker te gaan eten. Er was opnieuw veel zorg aan besteed en het smaakte voortreffelijk. Na de maaltijd werd gebroederlijk door beide partijen als een groep de rest van het project afgemaakt. Druïden Die middag gingen we met zijn allen naar de vallei van de druïden om daar te wandelen. Een kwartier rijden met de busjes. We hadden een goede routebeschrijving meegekregen en konden het goed vinden. We wandelden langs een diepe grot, een kapelletje, het bekken van de feeën, de bron van het beekje "de Madon" en zo nog wat bezienswaardigheden als een jagers- stoel en een boom met een handvat. De wandeling voert door een prachtig herfstbos met torenhoge beuken, eiken, dennen, etc. En een grote diversiteit aan mossen (o.a. baardmos) en korstmossen. Lucien liet ons meegenieten van zijn passie, 's Avonds liet hij ons de korstmossen onder de microscoop zien. Dinsdag gingen we nog wat nieuwe klussen doen, zoals de heg knippen met de twee motorheggescharen en enkele fruitbomen snoeien waaraan wat achterstallig onderhoud zat. Verder gingen nog wat mensen zeisen om wildgroei van gras en bramen terug te zetten. Na de middag hadden we nog ruim drie kwartier nodig om de klussen netjes af te werken en alles weer op te ruimen. In de loop van de middag gingen een aantal mensen naar het plaatselijk museum dat voor ons en enkele andere mensen open ging. Daarna volgde er 11 De Boom In 3-97 De Boom In 3-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 7