'V:. Actie Wilgepoot Mistel komt waar schijnlijk van mihsila, dat komt van het goti sche Maihstus, wat mest betekent. Maretak komt van maren, menie (denk aan nachtmerrie) wat nachtspook bete kent. (zie ook: "van de maren bereden zijn" spook) Maretak spooktak. Y '7 v maretak Over de magie: Bekend is dat in de tijd van de Kelten de Maretak gesneden werd, bij voorkeur uit de heilige Eik en uitsluitend met een gouden snoeimes, waar schijnlijk in een bepaald jaargetijde bij een bepaalde maanstand en sterren hemel. Ook de druïde van Asterix en Obelix deed dit om de toverdrank te maken die ieder onoverwinnelijk maakte! Over de hele wereld is er in de oudheid speciale aandacht geweest voor de maretak. Dit bewijst de mythologie: zowel in de germaanse alsook in de noorse mythologie en zelfs in de griekse mythologie is er een verhaal over de maretak. Ik heb hier gekozen voor de germaanse versie, aangezien wij daar onze wortels hebben: Bij een spel dat de Goden speelden in Aasgaard de woonplaats van de Germaanse Goden) kon Hodür, de God van de Nacht, zich maar half vermaken. Hij was nl. blind en Loki, de God van de List en het Kwaad, zag zijn kans schoon om de Zonnegod Baldur, die Hodür's halfbroer was, te treffen. Baldur was ontrefbaar, want daar had Freya, de Godin van de Liefde voor gezorgd. Zij liet alle dingen de eed afleggen dat zij Baldür nooit enig kwaad zouden doen. Daarbij had zij de hoog in de boom groeiende Mistel letterlijk over het hoofd gezien. Loki wist door een list hier achter te komen, sneed een stevige pijl van een misteltak, drukt die Hodür in de hand en wees hem de richting die hij moest groeien. Aldus wierp Hodür de pijl in de richting van Baldur en doodde daarbij zijn halfbroer. De Zonnegod was gedood en daarmee werd het herfst en winter. Gelukkig komt Baldur iedere lente weer tot leven!! Bron: Geneeskruiden II, W.F. Daens. 14 door Peter van der Vliet medewerker SLZ Even aandacht voor deze actie die al jaren loopt Evenals vorige jaren zijn er wilge- poten bij SLZ verkrijgbaar en kunnen ze gratis bezorgd worden. Lezers van De Boom hl weten vast wel lokaties/eigenaren die hiervoor belangstelling hebben. Voor bestellingen kan contact opgenomen wor den met kantoor: 0113-230936. Vrijwilligersgroepen oogsten en planten meestal zelf wilgepoten voor nieuwe aan plant of inboet. Als je poten over hebt of tekort komt kun je eveneens bovenstaand nummer draaien. Bij het selecteren van wilgepoten is van belang te oogsten van goed groeiende bomen, die niet langer dan vijf jaar gele den geknot zijn. Dit in verband met de 'watermerkziekte', een bacterie-infectie bij wilgen. Besmetting wordt zichtbaar op het zaag- vlak als vage (watermerkachtige) bruine vlekken en een bruine houtkern. In de bij ons verkrijgbare folder 'Actie Wilgepoot' kun je informatie vinden over het planten van poten en de snoei. Ook de poster op de volgende pagina is instructief. Poot ze! 15 De Boom In 3-97 De Boom In 3-97

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1997 | | pagina 9