Boomkikkerbiotoop Kruisdijk hersteld door Sjaak Herman bestuurslid van SLZ en 't Duumpje, Oud-regiomedewerker SLZ, nu vrijwilliger Dit artikel is, met toestemming van de schrijver, overgenomen uit het blad van de West Zeeuws- Vlaamse natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. Het gaat over de onlangs uitgevoerde werkzaamheden aan de Kruisdijk bij Aardenburg. De plek waar het om gaat, is een voormalig verdedigingswerk (schans). De grachten zijn gebleven, maar de gebouwen zijn twee eeuwen geleden vervangen door een landhuis. Ooit boomkikkerbolwerk Tot halverwege de tachtiger jaren gold Kruisdijk als één van de belangrijkste bolwerken van boomkikkers (Hyla arborea) in Neder land. Dit gaf de minister van landbouw aanleiding het gebied aan te wijzen als beschermd natuurgebied. Hierbij heeft hij zich laten adviseren door het toenmalige Instituut voor Natuurbeheer waar vermaarde wetenschappelijke onderzoekers als Ton Stumpel en Bert Hanekamp een achttal jaren diepgaand onderzoek hebben gedaan naar de voortplanting en migratie van de Boomkikker. De aanwijzing tot beschermd natuurgebied ging op 21 mei 1985 in en een jaar later kreeg hij zijn definitieve beslag. Beheersplan Helaas is het een misvatting te menen dat men met een aanwijzing alleen het voortbestaan van de populatie boomkikkers kan bescher men. Daarom is in de Natuurbeschermingswet vastgelegd dat na een aanwijzing een zogenaamd beheersplan moet worden opgesteld. Welnu, ook voor Kruisdijk werd zo'n plan opgesteld door een onder afdeling van het Ministerie van Landbouw, toen N.M.E. geheten. De afdeling zetelde in IJzendijke waar Tom Stringa de scepter zwaaide. Deze stelde in 1986 een uitgebreid plan op, maar tot een uitvoering ervan is het nooit gekomen, vermoedelijk omdat de bewoners van Kruisdijk, de familie Van Melle, zich niet wenste te binden. Toch zou het hen financieel voordeel hebben opgeleverd. Achteruitgang Bij het voortschrijden der jaren nam het aantal boomkikkers geleide lijk aan af: de oorzaak ligt hoogstwaarschijnlijk in het feit dat de binnenvestelangzaam aan verlandde, te oordelen naar de oprukkende lisdodden en zeggen, en vooral door de dikke modderlaag van ca. 0,70 m., waardoor men er deze droge zomer met de sokken overheen kon lopen! Met lede ogen hebben we deze ontwikkeling gadegeslagen en onze hoop was erop gevestigd dat Kruisdijk ooit nog eens van eigenaar zou wisselen. Dat gebeurde in 1996 toen Kruisdijk verkocht werd aan een Vlaamse Nederlander. Vrij kort daarna is er door Theo Aernoudts contact met hem opgenomen, uitmondend in een gesprek, waarbij de gehele situatie besproken werd. Tevoren hadden we een compleet herstelplan gemaakt. De nieuwe eigenaar was in grote lijnen akkoord gegaan met het voorstel. Hij zou zelf ook een financiële bijdrage leveren, aan gezien hij nog verder wilde gaan door het gedempte deel van de binnenveste te herstellen. Situering Kruisdijk De Boom In 1-98 16 De Boom In 1-98 Eed e 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 10