Plan van aanpak Het plan kwam er uiteindelijk als volgt uit te zien: - de bestaande binnenveste uitmodderen (ca. 1000 m3); - de rest van de binnenveste weer grotendeels herstellen; - de buitenveste langs de Heilleweg wat verdiepen en verbreden om zo meer vochtige plaatsen te krijgen; - aanplant van 2 bosjes met boomkikkervriendelijke planten soorten, vooral met bramen. De uitkomende modder en grond worden ter plaatse verwerkt; - na de grondbewerking zal gras ingezaaid worden, bestaande uit een mengsel dat langzaam groeit, waardoor een kruidenrijke grasmat zal ontstaan. Uitvoeringskosten De uitvoering van zo'n plan is nogal prijzig, en 't Duumpje zou dit niet kunnen opbrengen, maar we hadden een nogal grote achterdeur. In het kader van de ruilverkaveling Aardenburg had 't Duumpje geld bij het Anjerfonds gevraagd voor aankoop van reservaatsgebieden op de wallen van Aardenburg ten behoeve van de Boomkikker. Er zat een gat tussen vraag- en aanbodprijs, en met de bijdrage van het Anjerfonds, zou dit gat gedicht kunnen worden. Het Anjerfonds zegt subsidie toe, maar doordat de ruilverkaveling afgestemd werd, hadden we een subsidie-toezegging, terwijl het bestedingsdoel verd wenen was. Al ras kwamen we op het idee om Kruisdijk te herstel len. Na een goed onderbouwde brief kregen we toestemming het toegezegde geld voor Kruisdijk te gebruiken. Verkrijgen van toestemming Het werken in een natuurmonument is aan strenge regels gebonden: de gemeente moet eerst een aanlegvergunning afgeven op grond van het plan, terwijl de Provincie op haar beurt weer een vergunning moet verlenen in het kader van de Natuurbeschermingswet. De vergunningsaanvraag ligt eerst 4 weken ter inzage bij de gemeente en hierna nog eens 6 weken bij de provincie. De provincie stelde als bijkomende eis, dat het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemon derzoek onderzoek kon doen door het graven van een proefsleuf, dwars door de buitenwal-binnenveste. 18 Aanvang werkzaamheden Maandag 6 oktober kon eindelijk begonnen worden: de proefsleuf leverde geen spectaculaire waarnemingen op: wel kon nauwkeurig de bodem van de binnenveste gevolgd worden door in de loop der jaren afgestorven plantenresten in de vorm van een laagje veen Hierbij was goed te zien dat de wallen afgeploegd zijn. 's Middags werd direct doorgegaan met het ontgraven van de ge dempte delen, waarbij nogal wat (althans aan de ene kant) huishoude lijk vuil bovengehaald werd: vroeger een gebruikelijke manier 'in den buiten' om het afval in putten of laagten te storten, dan wel te begraven. m, Boomkikker De Boom In 1-98 De Boom In 1-98

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 11