Redactioneel Bacterievuur in meidoornhagen De Boom In 1-98 In dit nummer een uitgebreid artikel van Ewoud Voogd over het hoe en waarom van de bacterievuurbestrijding. Hier gaan enkele medewerkers van SLZ komend zomerseizoen (en misschien ook wel volgend winterseizoen) weer mee aan de slag. Verder vertelt Nanning-Jan Honingh over zijn ervaringen met jonge, enthousi aste knotters van verschillende Zeeuwse scoutinggroepen. Ook mogen we weer een stukje meelezen in het 'veldwerk-dagboek' van Peter v.d. Vliet, in zijn rubriek op blz. 8. Naar aanleiding van het artikel van Foort Minnaard in het vorige nummer, waarin heel in 't kort verteld werd wie er bij SLZ werken en wat ze doen, start op blz. 26 een nieuwe rubriek: 'Even voorstellen...', waarbij de mede werkers zelf aan 't woord komen. Frank Hamelink bijt de spits af. Wanneer we op deze manier doorgaan, met een medewerker per nummer, dan kunnen we hiermee nog ongeveer 6 jaar vooruit! Tenslotte kunnen we nog melden dat er op een moment gewerkt wordt aan een nieuw ontwerp voor de kaft van De Boom In. We hopen dat we dit het volgende nummer, wat in september zal verschijnen, kunnen laten zien! scouts knotten in de zak, blz. 13 (foto: Nanning-Jan Honingh) De Boom In 1-98 door Ewoud Voogd, medewerker SLZ Enkele medewerkers van SLZ zijn in het zomerhalfjaar druk in de weer alle meidoornhagen af te lopen waarvoor SLZ de bacterievuur- controle op zich heeft genomen. Deze controle is hard nodig om de ziekte enigszins onder controle te houden. In dit artikel zal ik wat dieper op het bacterievuur ingaan en tevens aangeven waarom de bacterievuurbestrijding zjo nuttig is en wat er in de toekomst eventueel veranderd kan worden in de aanpak ervan. De voornaamste doelstel lingen ervan zijn in ieder geval te voorkomen dat de meidoornhagen een bedreiging vormen voor de fruitteelt en de meidoornhagen zo goed mogelijk voor de toekomst te bewaren. Vanouds komen er in bepaalde delen van Zeeland veel meidoornha gen voor. In zulke gebieden, zoals bijvoorbeeld bij Nisse, bepalen deze hagen voor een groot deel het karakter van het landschap. In andere gebieden is maar een enkele haag aanwezig of zelfs maar een enkele struik en zal de meidoorn minder beeldbepalend zijn. Maar of een haag nu wel of niet beeldbepalend is, ze heeft in ieder geval een grote waarde voor de natuur. Maar zoals bekend gaat het de laatste decennia niet goed met de meidoorn. Eén van de bedreigingen is het bacterievuur, veroorzaakt door de bacterie Erwinia amylovora. Verspreiding en herkenning van bacterievuur Bacterievuur is een ziekte die veroorzaakt wordt door de bacterie Erwinia amylovora. Deze bacte rie komt oorspronkelijk uit Noord-Amerika, waar hij al bijna 200 jaar bekend is, maar heeft zich deze eeuw over een groot deel van de we reld verspreid. In Europa is de ziekte voor het eerst waargenomen in Engeland in 1957. Later, in 1966, is de ziekte ook in Nederland aangetrof fen en nog later ook in België en Duitsland. 2

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 3