Scouts knotten in de Zak zo nog amper herkenbaar als wissenbosje. Afgelopen jaar heeft de beheerder SBNL een klein deel van de wilgen teruggezet, zodat het gedeeltelijk is hersteld. Her en der zijn er rond Kapelle nog enkele percelen met klein fruit (bramen, frambozen enz.) te vinden, aan de rand van deze percelen staan vaak nog enkele stobben met wissen. Deze wissen worden nog steeds jaarlijks geknipt en gebruikt om de bramen en frambozentak- ken aan draden vast te binden, vandaar ook de naam bindwilg. Ook elders in Zeeland komen we her en der gele bindwilgen tegen, b.v. rond de Rotweel te Ovezande en soms aan de rand van elzenmeten op Schouwen. De laatste jaren heeft onze stichting (vooral Sjaak Herman) de aan plant van wilgenhakhout gestimuleerd en zijn enkele kleinere opper vlakten aangeplant. Hierbij zijn er, naast enkele perceeltjes schietwilg en grauwe of katwilg, ook een klein deel ingeplant met gele bindwilgstekken uit Kapelle. Het gaat dan vaak om kleine oppervlakten van ongeveer 50 tot 100 m2 met Kapelse wissen. Op de volgende percelen is een wissenbosje met Kapelse wissen geplant: - bij de molen, Waarde - langs wegeling bij Paul Krugerstraat, Nisse - terrein Boot, Biggekerke Toekomst wissen Van deze wissenbosjes kunnen we in de toekomst jaarlijks wissen- stekken oogsten, genoeg om jaarlijks weer enkele nieuwe kleine wissenbosjes aan te planten. Tevens lijkt het mij een leuk idee om voor onze Zeeuwse manden vlechten ergens in Zeeland een wissenbosje aan te leggen waar men jaarlijks wissen kan oogsten om echte Zeeuwse manden te vlechten (takken komen nu vaak uit België). Zo kunnen we voorkomen dat we de toekomst van de wissen wissen en we "bots onze wissenbossen missen". door Nanning-Jan Honingh, regiomedewerker SLZ Afgelopen winterseizoen hebben een drietal scoutinggroepen wilgen geknot in de Zak van Zuid-Beveland. Er werd in totaal door 75 jongeren 400 uren gewerkt. Spoorlijntje Voor het eerst dit jaar deed de scoutinggroep Karei Doorman uit Heinkenszand mee. Een groep van wel 30 jongeren. Bij het station van de stoomtrein werden 24 knotwilgen geknot: de zwaarsten uit de rij van zo'n 70 knotwilgen. Het knotten was hier al weer hard nodig omdat de takken van de pruiken langs de wagons dreigden te schuren en ook stonden sommige wilgen in hun pootgat heen en weer te wiegen. Als vanouds was ook de groep Hertog van Beieren - Gosaha uit Goes weer actief. Langs de spoorlijn hebben zij een 8-tal knotwilgen met zeer zwaar hout aangepakt. Al het achterstallig knotwerk langs de spoorbaan is in één seizoen afgewerkt! Vooral de Natuurbescher- mingswacht Noord en Zuid-Beveland hebben deze winter hun manne tje gestaan om een 20-tal knotwilgen met enorm veel en dik hout, onder handen te nemen. Verder hebben de scouts uit Goes nog wilgen geknot op een weitje aan de provinciale weg bij 's Gravenpolder en langs een akker in het buurtschapje Eversdijk. De Zandkreekgroep uit Noord-Beveland was dit jaar te gast op Zuid- Beveland. Bij station Hoedekenskerke hebben zij zo'n 45 knotwilgen onder handen genomen. De vrij jonge knotbomen waren een verade ming voor de meeste jongeren die doorgaans in grote monumentale knotbomen op Noord-Beveland zitten. Daarom hebben zij ook een aantal flinke doorgeschoten populieren op het spoorwegtalud afgezet. Hierdoor zag de korstmosvegetatie die op het droge, arme zand groeit, de zon weer doorkomen. De Boom In 1-98 12 De Boom In 1-98 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 8