De consumptieve produktie-motieven hebben betrekking op de activiteit zelf. Het deelnemen aan vrijwillig natuur- en landschapsbe heer wordt een beetje gezien als een recreatieve activiteit. Het is wel leuk om beheerswerkzaamheden uit te voeren. Dit motief geldt meer naarmate men meer deelneemt aan dit vrijwilligerswerk. De zelfont plooiing speelt niet echt mee in de motivatie om deel te nemen. Alleen voor uitkeringsgerechtigden en huisvrouwen/mannen speelt dit een rol. Men neemt wel zeker deel voor de sociale contacten, het is leuk om met een groep samen te werken. De consumptie-motieven hebben betrekking op een meer intrinsiek doel, het deelnemen aan vrijwillig natuur- en landschapsbeheer is een aangename tijdsbesteding waarin de beleving erg belangrijk is. De beleving is zeer belangrijk in de motivatie om deel te nemen aan vrijwillig natuur- en landschapsbeheer. Vooral •ontspanning' en 'heerlijk om in de natuur en landschap te zijn' spelen een grote rol hierin. Daarnaast is het ook nog gezellig! De verhouding tussen de meer produktieve en de meer consumtieve motieven is evenwichtig. Het indirecte nut voor- natuur en landschap, toekomstige generaties en de huidige bevolking, staat tegenover net zo veel direct nut voor de vrijwilligers in natuur- en landschapsbe heer. Doordat de meer consumtieve motieven zeker gelden voor de vrijwilligers, is het deelnemen aan vrijwillig natuur- en landschasbe- heer te zien als een recreatieve activiteit. Men zal zich ook flink inspannen omdat daarnaast de produktieve motieven belangrijk zijn. Het credo "ontspanning door inspanning" zal gelden voor deze vrijwilligers. Een derde van de respondenten zou eigenlijk meer tijd willen beste den aan vrijwillig natuur- en landschapsbeheer. De belangrijkste beperkende factor om meer deel te nemen is gebrek aan tijd door andere activiteiten of verplichtingen. Het vrijwilligerswerk levert een vrij grote bijdrage aan het sociale welzijn, en een wat kleinere bijdrage aan het lichamelijk welzijn van de vrijwilliger. De vrijwilliger voelt zich onder andere op zijn of haar gemak bij het gezelschap, is tevreden over de sociale contacten en wordt gewaardeerd door anderen. Het lichamelijke welzijn van de vrijwilliger wordt vooral versterkt doordat het fijn is om fysieke inspanningen te leveren. De effecten op het sociaal en lichamelijk welzijn van de vrijwilliger spelen weer een rol in de motivatie om deel te nemen. Vrijwilligers gedragen zich natuurvriendelijk! De deelname aan vrijwilligerswerk in natuur- en landschapsbeheer heeft voor een deel van respondenten effecten op het natuurbeeld. Deze vrijwilligers hebben meer inzicht gekregen in natuurlijke processen en wat natuur is, tevens beseffen zij nu dat veel natuur verloren gaat in Nederland zonder menselijke ingrepen. De vrijwilligers vertonen in het dagelijkse leven redelijk tot zeer natuurvriendelijk gedrag. Ze zijn relatief veel met de (soms zorgelij ke) toestand van de natuur bezig, en beseffen ook dat ze daar zelf een positieve bijdrage aan kunnen leveren. De Boom In 2-98 22 De Boom In 2-98 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 13