Hebben amfibieën een millenniumprobleem? t: de steitkiuut, 98-4) Door Peter Maas, regiomedewerker SLZ Hoe begint zoiets? Ergens heeft iemand op een bepaald moment een idee. Die iemand heeft het lef of het doorzettingsvermogen of de bijzondere ondersteuning van collega's om dat idee uit te werken. Voor je het weet neemt een en ander concrete vormen aan en sta je plotseling oog in oog met Jan Wolkers. Dé Jan Wolkers wel te ver staan, voor de meesten van ons bekend als schrijver, voor sommigen de man die Monique van de Ven wel eens heeft gekust. Anderen kennen weer de beeldhouwer en voor een enkeling is het de man die de Boomkikker als absolute favoriet heeft onder de dieren. Ondertus sen is dat bij heel wat meer mensen als zodanig bekend. Hij heeft er immers uitgebreid verslag van gedaan op het amfibiesymposium op 13 juni in Aardenburg. Een korte impressie. Bij het door SLZ opgezette symposium stonden amfibieën in het algemeen in de schijnwerpers en meer in het bijzonder de Boomkik ker. Dat het niet zo goed gaat met deze groep van dieren werd door Ben Crombaghs van het bureau Limes Divergens, en onder andere auteur van het soortbeschermingsplan Boomkikker, duidelijk gemaakt Hij gaf aan waar in Nederland nog Boomkikkers voorkwamen en waar er nog levensvatbare populaties aanwezig zijn. Kon je vroeger- zeggen dat dit gifgroene kikkertje zo'n beetje overal in het oosten en zuiden van ons land voorkwam, in de jaren negentig moet je ze zoeken in het oosten van Overijssel en Gelderland, een beetje in Limburg én in West Zeeuws-Vlaanderen. In bijna alle biotopen waar ze nu nog voorkomen is er sprake van achteruitgang. Op sommige plekjes is de situatie stabiel en in een zeer zeldzaam geval durft men aan een licht herstel te denken. Zeeuws-Vlaanderen Rene Beijersbergen van de Stichting Het Zeeuwse Landschap belicht de zeeuwsvlaamse situatie. Vroeger, in ieder geval vóór de jaren zestig, moet de Boomkikker overal te zien zijn geweest. Langzaam aan is het verspreidingsgebied ingekrompen. Eerst tot West Zeeuws- Vlaanderen, met nog een satelliet-populatie rondom Driewegen. Zelf heb ik hem ook nog gehoord, een jaar of vier geleden, één enkele, zielige Boomkikker, luid roepend, vlak tegen Driewegen aan, nog juist binnen de begrenzing van de gemeente Terneuzen. Eventjes verderop aan de St. Pietersdijk zaten er toen nog wat meer te kwa ken. Anno 1998 moeten we vrezen dat dit oostelijke bolwerk geheel verloren is. Geen enkele Boomkikker werd meer gehoord en dat kun je typerend noemen voor de huidige situatie. Meer en meer zijn vind plaatsen verloren gegaan en meer en meer leeft de soort teruggetrok ken binnen enkele belangrijke kerngebieden. Dat zijn er nu nog maar een drietal: Kievittepolder, Retranchement en Aardenburg. Alle andere locaties dreigen op korte termijn te verdwijnen. Wat moet er dan gebeuren om de situatie ten goede te keren? Zoals het er nu uitziet is het de vraag of onze amfibieën wel het jaar 2000 halen en er is dus sprake van een serieus millennium-probleem! Aan ondergetekende deze middag het woord om daar een aantal aanbevelingen voor te doen. Het verhaal ging over de Boomkikker, maar vergelijkbare verhalen zijn te vertellen over de Kamsalamander en Rugstreeppad. Belangrijkste knelpunt is zondermeer: water! Amfibieën leven immers op de grens van land en water en zijn zeer gevoelig voor verdroging. Het waterschap kan dus veel betekenen middels waterconservering en peil verhoging. Daarnaast moet versnip pering van de leefgebieden worden voorkomen en waar mogelijk hersteld. Landinrichting kan allerlei biotopen verwezenlijken en verbindingszones tot stand brengen. Ook particulieren kunnen een steentje bijdragen, door bijvoorbeeld de eigen tuin Boomkikkervriendelijk in te richten. Vooral rondom Retranchement en Aardenburg blijken immers de particuliere tuinen belangrijk te zijn als zomer- en winterverblijfplaats. Er is wel een sprankje hoop. SLZ is eind 1997 begonnen met een amfibieën-project in Zeeuws-Vlaanderen. Binnen 2 jaar tijd is het de bedoeling zo'n 300 a 400 biotopen te herstellen of aan te leggen. De Boom In 2-98 26 De Boom In 2-98 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 15