Stichting Landschapsbeheer Zeeland 15 jaar actief door Foort Minnaard, coördinator SLZ Een mooi moment om nog eens even achterom te kijken: 15 jaar activiteiten in het landschap door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Alle in die 15 jaar verschenen jaarverslagen geven een aardig beeld van de ontwikkeling die de stichting in die periode heeft doorgemaakt. Een kleine bloemlezing wil ik u niet onthouden. Het begin De voorgeschiedenis die leidde tot het oprichten van de toen nog Stichting Landschapsverzorgz'/zg Zeeland geheten stichting doe ik nu niet meer uit de doeken. Dat is allemaal al te lang geleden. Diegenen die nog in het bezit zijn van het eerste gepubliceerde jaarverslag kunnen het allemaal nog eens nalezen. Overigens was dat het jaar verslag 1982/1983; we deden toen nog zo weinig dat we makkelijk 2 jaar in 1 jaarverslag konden opnemen op 24 pagina's. In 1982 vonden inleidende schermutselingen plaats: de stichting werd officieel opgericht, een bestuur werd geformeerd, de eerste inkom sten (van provincie Zeeland en Ministerie van Landbouw en Visserij) werden benut voor aanschaf van materiaal, materieel en gereedschap. In 1983 werd de eerste medewerker aangetrokken. SLZ betrok een kantoorruimte in het Landbouwhuis van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Dat werd bewust gedaan, om de afstand naar de boeren te verkleinen. De activiteiten beperkten zich tot het vrijwilligerswerk. In de eerste plaats ondersteuning van al actieve weekendvrijwilligersgroepen: in 1983 6 groepen, ca. 100 deelnemers, ca. 1300 mensuren gewerkt. In de tweede plaats organisatie van enkele natuurwerkkampen: 170 deelnemers, die 900 uren werkten. Het vrijwilligerswerk bestond vrijwel geheel uit knotten. Sporadisch werd wat maaiwerk verricht. Hoeveel er precies gedaan werd wisten we niet. SLZ besteedde veel tijd aan voorbereiding van baanlozenprojecten in het landschapson- derhoud. Twee projecten startten eind 1983 met samen 20 deelne mers. In de jaren daarna werd deze activiteit voortgezet. Het jaarbud get was ongeveer 120.000. In 1984 startten we met inventarisatie van landschapselementen in de gemeente Goes. Uiteindelijk werd voor die gemeente een landschaps beleidsplan gemaakt. Een tijdelijke personeelsuitbreiding maakte deze actie mogelijk. Het bestuur besloot in dat jaar tevens dat de stichting aandacht mocht besteden aan de veedrinkput: een tot dan toe onderbelicht landschaps element. De eerste cursus 'instandhouding hoogstamfruitbomen' werd voorbereid. In 1985 traden er een paar forse wijzigingen op. De eerste cursussen 'instandhouding hoogstamfruitbomen' werden gegeven. Sinds dat moment hebben honderden vrijwilligers en vooral ook eigenaren van hoogstamboomgaarden de cursus gevolgd. De aandacht voor de hoogstamfruitboom is daarna enorm toegenomen. De eerste structure le pernoneelsuitbreidingen werden een feit: een parttime hovenier voor onderhoud van historische buitenplaatsen, en een medewerker voor afsluiten van onderhoudsovereenkomsten met particulieren. Dankzij een extra subsidie van de provincie Zeeland kon SLZ met die laatste activiteit aan de slag. Dit betekende een enorme stimulans voor de stichting en voor het landschapsbeheer in het algemeen. Toen werd al een begin gemaakt met het stimuleren van eigenaren om zelf weer aan de slag te gaan met onderhoud. Herstel en aanleg was nog niet zo aan de orde. We kregen ook wat meer inzicht in de hoeveelheid werk die verricht werd. Ca. 1.500 knotbomen wer den geknot, 200 knotbomen werden geplant, 175 hoogstamfruitbomen werden gesnoeid, 125 hoog stamfruitbomen werden geplant, 4.000 meter heg werd gesnoeid, 1.000 meter heg werd geplant, 11 veedrinkputten werden geschoond, 10 hectare riet- land/dijkberm werd gemaaid. Het jaarlijkse budget van SLZ kwam op ca. 250.000. De Boom In 2-98 De Boom In 2-98 5

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 4