Actie Wilgenpoot 1986 betekende de start van de actie Wilgenpoot. Het idee voor deze actie ontstond bij natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut. De opzet was eenvoudig: gezonde wilgenpoten die vrijkwamen uit knotwerk werden gratis aangeboden aan particulieren. Ze werden thuisbezorgd met een eenvoudige handleiding over aanplant en onderhoud. De bedoeling was natuurlijk dat de poten geplant werden. Sinds 1986 zijn op deze manier in de gehele provincie duizenden wilgenpoten geplant. Verder werden bestaande activiteiten voortgezet en uitgebreid. In de periode 1987 tot en met 1991 werd het landschapsbeheer voortgezet, bijzonderheden zijn daar niet over te melden. Het is wel aardig om te melden dat in 1987, dankzij een subsidie van het Minis terie van Landbouw en Visserij, de eerste computer zijn intrede deed op het kantoor van de stichting, en dat in 1988 onze eerste grensover schrijdende activiteit plaats had: een groep Zeeuwse vrijwilligers bezocht een collega-groep in Engeland. In 1989 vond een wisseling van de wacht plaats op de voorzitters- stoel: mevrouw van Montfrans-Hartman, die sinds 1983 voorzitter was werd benoemd als burgemeester in Katwijk, verliet de provincie en ook het bestuur van SLZ. Haar plaats werd ingenomen door de heer Hietkamp, die inmiddels al bijna 10 jaar voorzitter is. In 1991 verhuisde het kantoor van de stichting. Na zo'n 8 jaar vertrokken we, noodgedwongen, uit het landbouwhuis naar een tijdelijk onderkomen elders in Goes in afwachting van een definitievere huisvesting. VOL-overeenkomsten 1992 was weer een bijzonder jaar in het bestaan van de stichting. De provincie belaste SLZ met uitvoering van de Verordening Onder- houdsovereenkomsten Landschapselementen. Deze verordening biedt de mogelijkheid om meerjarige onderhouds- overeenkomsten voor onderhoud van kleine landschapselementen te sluiten met particulieren. Deze VOL betrof een voortzetting van de Regeling onderhoudsovereenkomsten landschapselementen van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het betekende vele contacten met particuliere eigenaren, vele overeenkomsten voor 6 onderhoud, een aanzienlijk hoger budget en enkele nieuwe structurele medewerkers voor SLZ. Het onderhoud van bijna 10.000 knotbo- men, 32.000 meter heg, 700 hoogstamfruitbomen, 270 veedrinkput ten en 11 hectare rietland/dijkberm werd via SLZ geregeld. De uitgaven en inkomsten kwamen op ca. 450.000. In dit bedrag waren ook enkele bijdragen voor projecten op het gebied van soorten bescherming opgenomen (herstel biotopen kamsalamander, nestkasten voor uilen en roofvogels), het begin van een nog steeds uitdijende stroom projecten die door SLZ opgepakt worden. Projectmatig werken en soortenbeschermingactiviteiten deden zo hun intrede. Knokken voor Knotten In 1993 werd voor het eerst een grote landelijke actie opgezet door alle provinciale stichtingen landschapsbeheer. Al meerdere jaren werd jaarlijks een 'nationale werkdag in het landschap' georgani seerd, maar daar deden niet alle stich ngen aan mee. De opzet was ook kleinschaliger. Die eerste grote actie heette 'knokken voor knotten'. De actie was opgezet om het aanplanten van knotwilgen te stimuleren. In Zeeland werden er 1.600 bijgeplant. Begin 1993 verhuisde SLZ naar het huidige kantooradres, nu in een gebouw waar diverse natuur- en milieu-organisaties gehuisvest werden. De Boom In 2-98 De Boom In 2-98

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 5