In 1994 nam het aantal door SLZ uitgevoerde projecten flink toe. De Zak van Zuid-Beveland werd namelijk aangewezen als Waardevol Cultuur Landschap, en daarmee kwam veel geld beschikbaar voor uitvoeren van allerlei projecten in dat gebied. SLZ ging daar aan de slag met een project 'herstel streekeigen erven' en een project 'herstel meidoornheggen' Nieuwe naam 1995 was het jaar van de hoogstamboomgaarden, van de vrijwillige weidevogelbescherming en van de naamsw ziging van de stichting. Landschapsbeheer kwam in de plaats van landschapsverzorging. Diverse collega-stichtingen in den lande wijzigden hun naam in dezelfde zin. De voornaamste reden was om te komen tot een lande lijk herkenbaar beeld. Weidevogelbescherming en agrarisch natuurbeheer Vrijwillige weidevogelbescherming past in een landelijk project, opgezet door Landschapsbeheer Nederland. Bedoeling van dat project is dat langzamerhand in alle provincies een netwerk van boeren en vrijwilligers zal ontstaan ten behoeve van de bescherming van weide vogels. De provinciale coördinatie berust overwegend bij de provinci ale stichtingen landschapsbeheer. Hoogstamboomgaarden stonden centraal in de landelijke actie 'houd de bongerds hoog'. Agrarisch natuurbeheer ging vanaf 1996 onderdeel uitmaken van de activiteiten van SLZ. Vele activiteiten die we eerder al ondernamen maakten trouwens ook deel uit van agrarisch natuurbeheer. Ze werden alleen nog niet zo genoemd. Wel werd steeds duidelijker dat boeren zelf weer aan de slag gaan met natuur- en landschapsbeheer. Bedrijfsnatuurplannen, waarin de op een landbouwbedrijf te nemen maatregelen ten behoeve van natuur en landschap beschreven worden kwamen naar voren. SLZ maakte in opdracht van de provincie een Zeeuwse opzet voor die plannen. Bovendien startte SLZ met het opstellen van dergelijke plannen. De provincie Zeeland stelde in 1997 geld aan SLZ beschikbaar om verder te gaan met opstellen en uitvoeren van bedrijfsnatuurplannen, waarmee agrarisch natuurbeheer nog duidelijker in ons activiteiten pakket werd opgenomen. In het vrijwilligerswerk zijn in 1997 in Zeeland zo'n 900 mensen actief, waarvan 60 bij de vrijwillige weide vogelbescherming. Via dat vrijwilligerswerk, via ca. 500 onder- houdsovereenkomsten en via allerlei projecten zijn 13.000 knotbo- men, 3.000 hoogstamfruitbomen, 35.000 meter heg/houtwal, 280 veedrinkputten en 14 hectare rietland/bloemdijk onderhouden, naast allerlei diverse elementen die nu niet genoemd worden. De derde grote landelijke actie liep in 1997. Dit keer 'maak je erfgoed', gericht op het boerenerf en alle natuur- en landschapsele menten die op een erf te vinden zijn. 15 jaar SLZ In 1998 is dat alles voortgezet. Er zijn nu 20 medewerkers (inclusief banenpool/wiw), en het jaarbudget bedraagt ongeveer 1.500.000. In 15 jaar is de stichting zo'n 15 keer groter geworden. De aandacht voor natuur- en landschapsbeheer is in het algemeen ook fors toege nomen. De eerste jaren waren de activiteiten van SLZ met name gericht op het vrijwilligerswerk in het landschapsonderhoud. Geleide lijk aan zijn de activiteiten verbreed. Onderhoud, herstel en aanleg van de kleinere natuur- en landschapselementen staat nu centraal. De eigen verantwoordelijkheid van de eigenaren van de elementen wordt daarbij steeds meer benadrukt. Zij dienen dat in de eerste plaats zelf op te pakken. SLZ stimuleert, begeleidt en ondersteunt dat. Dat komt steeds meer centraal te staan in het werk van de stich ting. Via het uitvoeren van allerlei projecten, via het geven van praktijkgerichte adviezen, via het geven van een bijdrage voor werk zaamheden en via vrijwilligerswerk worden de eigenaren geholpen. Vrijwilligerswerk blijft daarbij dus een belangrijke rol spelen, want lang niet alle eigenaren willen of kunnen zelf aan de slag. Daarnaast is de betrokkenheid die vele burgers direct of indirect via het vrijwil ligerswerk hebben bij natuur en landschap in hun eigen omgeving van groot belang. De Boom In 2-98 8 De Boom In 2-98 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 6