Veldwerken Leiperen op Tholen dagboekflarden van Peter v.d. Vliet, begeleider vrijwilligersploeg SLZ maindig, IO zog V&kmtie voortij; we werken op Luitenplats Heesferbsf in Schudde- ieors weer het op deze wermste Jeg ven het jeer nog net Co f net niet volgens enderenuit te hoeden is. Toch is het de verkeerde plek; in pleets ven voortverend vlier en es terog te zetten om jonge eenplent vrij testellen verendertde opdrechtin weghekken ven trendnetelen treem op zoek neer onze toompjes; ook het ped is overwoekerd, p/e zijn we! wet gewend op dit getied, meer teslviten de geplende tweede deg te verschuiven neer de winter. vrijdeg, 14 eog Overduin, tij OostkepeUe, opnieuwtuitenpleetswerk. p/e verlossen hier net op tijd Co f net niet volgens enderen) jeer oude pietenen ven toom- tend en peel. Ze zijn geplent op de door iepenziekte opengevellen pleet- sen in de iepen/een. Zelf zou ik gekozen hetten voor een inheemse toom e/sheegteuk, venwege de gelijkenis met iepent/ed om het leenieeld overeind te houden of linde. Verderop zijn Alex en pCillem met tosmeeier in de weer om de volgende keer veilig te kunnen motormaaien; door dit maziteheer ter hind te nemen kin de verruigde oevervegeti tie zich herstellen. Tenslotte hilen we nog twee esdoorns weg, de eerste voorzichtige stip om een Cgenetisch) wardevolle tixus vrij te stellen. door Rudie Geus, regiomedewerker SLZ Sinds enkele jaren kom ik voor SLZ regelmatig een dagje op het eiland Tholen, 'het land van de hoge bomen', zoals het ook wel wordt genoemd. Dit verwijst naar de fraaie boombeplantingen van populie ren en iepen op de oude binnendijken. Buiten de dijken zijn er niet zoveel landschapselementen op Tholen te vinden: enkele welen met knotwilgen en enige boerenerven met streekeigen erjbeplanting. Niks bijzonders om over in de Boom in te schrijven. Behalve een van die kleine dingen die je vaak over het hoofd ziet. Op Tholen: de Leiperen. Vaak als ik op Tholen ben zie ik ze staan bij de diverse oude landar beidershuisjes. Op ongeveer 1 a 2 m. van de zuid en/of westgevel staan enkele oude leiperen. In andere delen van Zeeland vinden we weinig oude leibomen, meestal zijn het leilinden. Op Tholen vinden we bijna alleen leiperen, naast natuurlijke zonwering gaven deze bomen ook nog vruchten; een dubbelfunctie. De Koekoek Laatst kon ik mijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en ben ik tussen de middag even gestopt in het gehuchtje de Koekoek, Middelland- seweg te Sint Maartensdijk. Het gehucht bestaat uit 6 landarbeiders huisjes met enkele schuurtjes, varkenshokjes enz. Een gesprek met de enige twee (wat oudere) permanente bewoners leerde dat vroeger bij ieder huisje aan de zuid/westkant leiperen stonden. Het betreft met name stoofperen van de rassen St. Remy en Gieser Wildeman. De laatste jaren zijn er enkele huizen verkocht en opgeknapt en zijn de leiperen gerooid. Toch zijn bij 3 van de 6 huisjes de leiperen nog aanwezig, allen geplant na de watersnoodramp van 1953. De meeste bomen zijn nog redelijk goed onderhouden, enkele bomen zijn, na eerst geleid te zijn, doorgeschoten. De Boom In 2-98 De Boom In 2-98 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 7