De Boom In 3-98 recreatiesector en de natuur- en milieusector in Zeeland. Uit dit convenant is een aantal projecten voortgevloeid. Eén daarvan is het project Natuurgerichte recreatie en toerisme in Zeeland. Een onderdeel van dit project is het in kaart brengen van de mogelijkheden om wat voor natuur en landschap te doen op recreatiebedrijven, zoals campings en mini-campings. Aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland is gevraagd om dit onderdeel uit te werken. Inmiddels is er een uitgebreide lijst met mogelijkheden voor natuur op campings gemaakt. Deze lijst zal worden bewerkt tot een populaire, leuk ogende brochure, bestemd voor alle uitbaters van een recreatiebedrijf. De bedoeling is exploitanten zo enthousiast te maken, dat ze een aantal van de voorgestelde maatregelen zullen gaan toepassen op hun bedrijven. De SLZ wil de eigenaren graag advies geven over de mogelijkheden om de kansen voor natuur- en landschap op het bedrijf te vergroten. Om enige voorbeelden bij de hand te hebben van wat er zoal in de praktijk gedaan kan worden, heeft de SLZ voor een viertal campings een natuurplan opgesteld. Deze voorbeeld-bedrijfsnatuurplannen zijn bedoeld om aan recreatieondernemers duidelijk te maken wat er nu concreet wordt bedoeld met het verhogen van de natuur- en landschapswaarden op het bedrijf. Over deze voorbeeldplannen verderop meer. Leuk en aardig Alllemaal leuk en aardig zul je zeggen, maar wat moet ik mij nu bij natuur op recreatiebedrijven voorstellen? Dc zal hieronder proberen dat uit de doeken te doen. Het genieten van natuur en landschap hoeft niet beperkt te blijven tot een fietstocht door de polder of een wandeling door de duinen. Ook op de camping kun je al genieten van zingende vogels, bloeiende planten en kleurige vlinders. Sommige recreatiebedrijven zijn heuse oases van groen en rust in een overigens kaal, agrarisch landschap. Niet alleen toeristen, maar ook veel dieren zijn er te gast. Met enige vaak betrekkelijk eenvoudige aanpassingen is een recreatiebedrijf - binnen de beschikbare mogelijkheden - aantrekkelijk te maken voor verschillende planten en dieren. Ook de inpassing van het bedrijf in het landschap kan er door verbeterd worden. Daarmee snijdt het mes aan twee kanten (daar heb je het weer): aan de ene kant is er een leefgebied voor planten en dieren gemaakt en is aantasting van het landschap voorkomen - soms knapt het landschap er zelfs van op. 22 De Boom In 3-98 Aan de andere kant is de verblijfsruimte voor de recreanten nog aantrekkelijker geworden. De camping als biotoop Een recreatiebedrijf kan een grote verscheidenheid aan natuurlijke leefgebieden voor planten en dieren herbergen, zoals grasland, bloem- en kruidenrijke overhoeken, poelen en waterlopen, bosjes, houtsingels, houtwallen, heggen, hoogstamboomgaard, bloementuin en gebouwen. Niet elk recreatiebedrijf heeft al deze elementen op zijn terrein; maar houtsingels, gebouwen en overhoekjes zijn er altijd wel te vinden. Dat op veel recreatiebedrijven lang niet alle elementen aanwezig zijn kan allerlei oorzaken hebben. Bijvoorbeeld dat de bedrijven te klein zijn. Louter de aanwezigheid van een element, wil nog niet zeggen dat het element meteen waardevol voor de natuur is. Het komt er ook op aan hoe het is aangelegd en hoe het onderhouden wordt. Een enkelrijige coniferenhaag, een strak gazon, een border gladiolen en een goudvissenvijver met steile oeverbeschoeiing zijn uit oogpunt van natuur weinig waardevol. Dit in tegenstelling tot een brede gemengde haag met inheemse, rijkbloeiende en besdragende struiken, een bloemrijk grasland, een border vol verschillende vlinderbloemen en een kikkerpoel met flauw oplopende, rijk begroeide oevers en veel waterplanten. Verschillende campings, verschillende mogelijkheden Op niet elk bedrijf is evenveel mogelijk. Dat komt doordat de aard van ieder bedrijf weer anders is. Op een grote camping is eerder ruimte beschikbaar om bepaalde hoekjes speciaal ten behoeve van de natuur in te richten, dan op een kleine camping. Een boerderijcamping heeft enkele specifieke onderdelen die op een gewone camping ontbreken, bijvoorbeeld schuren of stallen waarin kerkuilen en zwaluwen kunnen broeden. Bovendien kunnen natuurelementen op het campinggedeelte van zo'n bedrijf worden opgenomen in het grotere geheel van natuurelementen op het hele bedrijf: akkers, weilanden, erf, huisweiden, boomgaard. Een puur recreatiebedrijf daarentegen hoeft weer geen rekening te houden met een agrarische bedrijfsvoering die bepaalde maatregelen zou kunnen uitsluiten. 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 13