De Boom In 3-98 Zaai of plant nectarrijke vlinderbloemen Betrokkenheid van de gasten Meer en gevarieerder groen, veel bloemen, allerlei vogels en vlinders, enz., enz. maken een recreatiebedrijf aantrekkelijker en boeiender voor de gasten en verhogen het genot van het verblijf op een bedrijf. Daar hoeft het niet bij te blijven. De gasten kunnen ook actief betrokken worden bij het natuurgebeuren op de camping. De gasten kunnen attent worden gemaakt op de natuurwaarden die op het bedrijf aanwezig zijn en waarom sommige maatregelen getroffen zijn of bepaalde elementen zijn aangelegd. Dat kan door middel van informatiebordjes, folders, maar ook door het geven van rondleidingen over het bedrijf. In het geval van een boerderijcamping kan op zo'n rondleiding ook van alles verteld worden en getoond worden over het boerenbedrijf. Voor kinderen zijn tal van manieren te bedenken om ze op speelse wijze van alles over de natuur op de camping duidelijk te maken. Te denken valt aan natuurspeurtochten, braakballen van uilen uitpluizen, nestkasten timmeren, etc. Bij de milieu-educatiecentra zijn speciale leskisten te leen waarin allerlei materiaal zit waarmee kinderen, door middel van veldwerk, proefjes, spel en theater, veel over natuur en milieu kan worden bijgebracht. Ook door ontspanning kunnen de gasten dichter bij de natuur op het bedrijf beracht worden. Denk daarbij bijvoorbeeld aan de mogelijkheid tot het plukken van veldboeketten of het plukken en rapen van vruchten en het bereiden ervan. Leuk is ook een natuur- en milieuvriendelijke moes- en/of kruidentuin die door de gasten gebruikt en onderhouden wordt. Als het terrein zich er toe leent kan er ook een kleine wandeling worden uitgezet en op rustige, wat afgelegen plekjes een bankje worden geplaatst. De gasten kunnen worden betrokken bij het onderhoud van bepaalde natuurelementen op het bedrijf. Zodra een poel moet worden geschoond, een heg geknipt of een hoogstamboomgaard gesnoeid, kan dat een paar 26 De Boom In 3-98 dagen van tevoren worden aangekondigd, zodat mensen die hierbij een handje willen helpen zich kunnen aanmelden. Voordat met de werkzaamheden wordt begonnen kan dan nog worden uitgelegd wat de waarde van het element is en waarom de werkzaamheden verricht moeten worden. Veel werkzaamheden zullen zich buiten het toeristenseizoen afspelen. Als er buiten dat seizoen geen gasten zijn, kunnen de vaste gasten worden uitgenodigd om een paar dagen te komen helpen snoeien, dunnen e.d. Voordbeeldige campings De SLZ heeft voor een viertal campings een plan opgesteld dat als doel heeft het verhogen en versterken van de natuurwaarden. Ze dienen als voorbeeldcampings. Het gaat om een camping bij Oostkapelle, van maar liefst 550 eenheden, een camping bij Cadzand van zo'n 230 eenheden en twee mini-campings van elk 15 eenheden bij Nieuwvliet en Lewedorp. De voorgestelde maatregelen omvatten onder meer: het aanleggen van zo gevarieerd mogelijke singels met inheemse struiken en bomen (waaronder rijkbloeiende en besdragende), het aanleggen van hoogstamboomgaardjes, het graven van poelen, het planten van solitaire en laanbomen met hoge natuurwaarden, het planten van knotbomen, het vergroten van de broedmogelijkheden van uilen en zwaluwen, het maken van houtrillen en takkenhopen, het maken van hoekjes met vlindeiplanten, het inzaaien van randen van akkers, hoogstamboomgaard en schouwstrook langs watergang met een mengsel van verschillende bloeiende kruiden en het uitzetten van wandelroutes over het bedrijf. Als meer en meer recreatiebedrijven in Zeeland zo veel mogelijk proberen de natuurwaarden op hun terreinen te versterken of verhogen, dan kan dat voor een deel van de Zeeuwse natuur een kleine, maar daarom niet minder welkome, steun in de rag betekenen. En als daarbij ook het een en ander wordt gedaan om de betrokkenheid van de gasten te stimuleren is nog weer wat extra's gewonnen. De SLZ is graag bereid om campings daarbij van advies te dienen. Winant Halfwerk 27 dood hout op. Wintergroene klimop, hoopjes takken en blad of wat stenen, muurtjes en gebouwtjes die toegankelijk zijn, vormen ook goede schuil- en overwinteringsplaatsen. Laat valfruit liggen Fruit dat van de boom gevallen is, laat me het best liggen. Op de gistende vruchten komen veel vlinders af. Zaai een mengsel van 'wilde' vlinderbloemen in overhoeken, randen langs singels, bosjes, grasland, droge sloten, wegen en paden. Ook in de tuin of in bloemperken kunnen vlinderbloemen worden geplant of gezaaid. Denk daarbij ook aan rijkbloeiende struiken die vlinders trekken.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 15